Stosowanie leków u dziecka chorego na zapalenie ucha środkowego

Byliśmy dziś z dzieckiem u laryngologa, który stwierdził zapalenie ucha środkowego. Zapisał Ospamox 250mg/5ml 1x5ml, Nasonex 1x dzień, oraz przeciwzapalnie Ibum. Czytając ulotkę leku Ospamox wyliczyłem, że dawka leku dla dziecka o wadze 17kg to minimum 680mg na dzień podane w 2 lub 3 dawkach na dobę. Lekarz zapisał tylko 5ml raz na dobę - czyli 250mg, co wg ulotki jest za mało. Czy powinienem ponownie pójść na konsultację do lekarza czy podawać 5ml na dzień przez 12 dni do wyczerpania leku?

W jakim wieku jest dziecko? Nasonex to lek sterydowy! Zmień lekarza szybko i powiadom znajomych o jego braku kompetencji. Chroń inne dzieci przed tym "doktorem"

Magdalena StusiĹska

Niestety, nie pisze Pan w jakim wieku jest dziecko- to ważna informacja.
Nowe wytyczne w leczeniu zapalenia ucha środkowego (poza określonymi przypadkami) zalecają przed podaniem antybiotyku czujne wyczekiwanie i podanie tylko ibuprofenu w dawce 20-30mg/kg masy ciała. Dawkowanie antybiotyku w zapaleniu ucha jest inne niż przy zakażeniu dróg oddechowych, powinno się podawać 75-90mg/kg masy ciała 2xdoba.
Jeśli chodzi o lek sterydowy- obecnie przyjmuje się, że zapalenie ucha u dzieci powstaje na tle wirusowego zapalenia gardła, obrzęku trąbki słuchowej i zatkania- steryd podawany donosowo ma zmniejszyć obrzęk i udrożnić trąbkę i przyspieszyć leczenie. Dawka sterydu jest niewielka.

powinno się podać tyle co w ulotce na kg masy ciała na dobę nawet 850 na dobę bym zastosował po zbadaniu oczywiście co 8 h 1/3 tej dawki
Stosowanie NAsonexu nie jest błędem, on się prawie wogóle nie wchłania, jest bezpieczny dla dzieci, pokazują to amerykańskie badania,nie zgadzam się z poprzednią opinię w tej części co do Nasonexu