Stosowanie leków w leczeniu nadciśnienia

Witam Państwa! Mam takie pytanie. Leczę się na nadciśnienie. Obecnie mam 73 lata. Moje tętno wynosi 50-60/min. Leczenie: Rano biorę Nedal 2,5 oraz Micardis 40 mg, natomiast wieczorem Nedal 2,5 oraz Norvasc2,5. Około godziny 14.00 codziennie RR wzrasta do 180, a nawet do 200 mm Hg. Zatem muszę sama sobie pomóc i zażywam wtedy na przykład Captopril lub Nitrendipinę doraźnie. Nie mogę stosować diuretyków, bo jest dna! Lekarz działa, rąk nie rozkłada. Męczę się tak już 9 dni. Proszę o pomoc! Z poważaniem Krystyna

Lek. Marta Hat

Witam! Tak jak wcześniej wspomniałam - istotne jest jak długo zażywa Pani wymienione leki. Jeżeli okres jest krótszy niż 4 miesiące należy zaczekać, zażywając leki doraźnie powodujące poprawę. Jeżeli nie należy rozważyć zwiększenie dawki któregoś z zażywanych leków, np. Norvascu. Lekarz prowadzący powinien mieć informację jak reagowała Pani na zażywane leki i który lek wywoła najlepszy efekt terapeutyczny. W grę wchodzi także zmiana preparatu. Nie jest konieczne włączanie do leczenia diuretyków. Pozdrawiam serdecznie!