Stosowanie leków w nerwicy lękowo-depresyjnej

Dzien dobry. Przez rok czasu bralam Lorafen w dawce 2,5 - 3,5 mg dziennie. Lekarz a DE nie chcial mi zmienic lekow wiec udalam sie do lekarza w PL. I mam na zastepstwo Relanium w dawce 14mg i mam co pare dni zjezdzac z dawki. Plus Hydroxyzyna 10mg jako tzw SOS do 6tbl dziennie. Oraz 1/2 tabl Sertagen a w 4 dzien 1 tbl. czy to jest dobry zamiennik? cierpie na nerwice lekowo-depresyjna + zespol stresu pourazowego. prosze o porade

Dodatkowo w opisanych przez Panią zaburzeniach konieczne jest podjęcie psychoterapii. Jeśli z jakiegoś powodu (np bariera językowa) nie może Pani tego zrobić w miejscu zamieszkania, można poszukać gabinetów pracujących online.

Każdą zmianę leków należy omówić ze specjalistą - lekarzem psychiatrą, który powinien Pani doradzić jaki lek oraz w jakiej dawce należy przyjmować. Jednak przy nerwicy lękowo - depresyjnej oraz zespole stresu pourazowego warto przede wszystkim zadbać o dobrą psychoterapię, do której Panią bardzo zachęcam.

Z życzliwością!

Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl

Witam,
Samo postępowanie jest jak najbardziej prawidłowe. Byłbym tylko sceptyczny co do zmniejszania dawki relanium co kilka dni - czy nie będzie to zbyt szybko i nie pojawią się objawy abstynencyjne (może to być zbyt trudne do zrealizowania). Jeżeli tak by się działo, to proszę spokojnie wydłużyć okres pomiędzy zmniejszeniem dawki nawet do 2 tygodni.
Oczywiście, najlepiej by było konsultować swoje działania z lekarzem.
Pozdrawiam.

Witam Panią. Jestem psychologiem. Od wielu lat współpracuję z lekarzami i wiem, że każdy krok z zakresu farmakoterapii powinien być konsultowany z lekarzem. Proszę nie podejmować samodzielnych kroków w tym zakresie nawet jeśli ma Pani przekonanie co do doświadczenia w zakresie przyjmowania leków i reagowania na nie Pani organizmu. Zdecydowanie większą wiedzę, doświadczenie mam w zakresie stresu pourazowego. Niepokoi mnie fakt, że nic Pani nie napisała o oddziaływaniach psychologicznych. Zarówno nerwica jak i PTSD wymagają takiej pomocy. Sama farmakoterapia nie przyniesie oczekiwanych przez Panią skutków. Proszę poszukać specjalisty zajmującego się leczeniem objawów traumy. Pozdrawiam Panią

Witam,

Nie wspomina Pani o psychoterapii. W leczeniu zaburzeń nerwicowych i stresu pourazowego, o których Pani pisze stosuje się oprócz farmakoterapii także psychoterapię.
Jeśli tego Pani nie zrobiła, zachęcam do konsultacji z psychologiem/psychoterapeutą i rozważenia podjęcia psychoterapii. Może to Pani pomóc trwale pozbyć się przykrych objawów i poradzić sobie ze wspomnieniami.
Życzę dużo siły i odwagi w pokonywaniu tych trudności.

Pozdrawiam
Karolina Matlak