Akineton na depresję

Dzień dobry, mam 30 lat. Mam jedno krótkie pytanie, mianowicie czy lek Akineton stosuje się także przy depresji, nerwicy lub zaburzeniach psychicznych? Trochę o tym czytałam, w internecie jest napisane, ze Akineton stosuje się przede wszystkim, aby wyleczyć chorobę Parkinsona. Moja znajoma dostała ten lek w zamkniętym zakładzie, zanim lekarz postawił diagnozę. Czy to możliwe i prawidłowe zachowanie? Według mnie ten Akineton został wypisany w ciemno, bardzo proszę o odpowiedz, chciałabym jakoś pomoc znajomej, bo obawiam się, że jest źle prowadzona przez lekarzy i bardziej to szkodzi jej zdrowiu niż pomaga. Czy Akineton ma jakieś skutki uboczne? Na prawdę obawiam się, że nie jest dobry dla mojej koleżanki. Proszę o jakiekolwiek informację na temat tego leku, będę wdzięczna za każdą pomoc! Pozdrawiam.

Wszystko zależy od objawów. Niektóre leki przeciwpsychotyczne w działaniach ubocznych mogą mieć drżenia, sztywnienie mięśni i często wówczas stosuje się lek Akineton, by ten uciążliwy objaw uboczny wyeliminować. Jeśli znajoma nie jest pewna, warto żeby porozmawiała z lekarze i zapytała go bezpośrednio. Zaufanie do lekarza, a także wiedza co i na co się bierze wspiera proces zdrowienia.

Magdalena Mroczek

Akineton to lek, w którym substancją czynną jest biperyden. Lek dopuszczony jest obecnie do stosowania w trzech wskazaniach i w zależności od wskazania inne jest jego dawkowanie. Leku nie stosuje się w leczeniu depresji, dlatego nie sądzę żeby stosowany był w tym wskazaniu.

Wskazania do stosowania akinetonu obejmują:
Leczenie sztywności mięśniowej, drżenia i spowolnienia ruchowego w chorobie Parkinsona. Dorośli. Początkowo 1 mg 2 ×/d, maksymalna dawka dobowa to 16 mg.
Leczenie zaburzeń motorycznych w zespołach pozapiramidowych (parkinsonowskich i dystonicznych) wywołanych przez neuroleptyki i podobnie działające preparaty
Leczenie innych pozapiramidowych zaburzeń ruchowych, w tym dystonii uogólnionej i odcinkowej, np. zespołu Meige'a, kurczu powiek lub spastycznego kręczu karku.

Jest to dość silny lek, nie stosuje się go w leczeniu depresji. Czasami stosuje się go w leczeniu dyskinez po podaniu niektórych środków przeciwpsychotycznych. Najlepiej jeśli Pani znajoma zwróci się do lekarza prowadzącego z pytaniem, dlaczego dany lek został zastosowany. W ten sposób najłatwiej będzie dojść do tego dlaczego lek ten został zastosowany. Niestety bez badania i zebrania dokładnego wywiadu nie jest możliwe określenie dlaczego lekarz prowadzący zastosował dany lek w tym przypadku.

Akineton z całą pewnością nie jest typowym lekiem stosowanym w leczeniu depresji i nigdy nie stosuje się go jako lek pierwszego wyboru w leczeniu klasycznych objawów depresji. Możliwe, że przyczyną podawania leku była inna diagnoza.

Akineton może być stosowany ewentualnie w redukcji działań niepożądanych, do których należy drżenie oraz sztywność mięśniowa przy braniu leków przeciwpsychotycznych. Może zdarzyć się przypadek, w którym depresja współistnieje z inną chorobą i akurat akineton nie jest przyjmowany z powodu depresji.