Stosowanie leku Mesopral na refluks żołądkowo-przełykowy

Witam serdecznie, moim problemem jest refluks. Jestem osobą młodą mam dopiero 21 lat bardzo aktywną, codziennie trenuje. Biorę lek o nazwie Mesopral który przepisal mi lekarz , pije wodę Zuber 3 razy dziennie. Nie ukrywam ze w trenowaniu trochę mi przeszkadza ta choroba. Lekarz mówil ze kuracja potrwa ok pól roku . Mam pytanie ,czy jest możliwe ze calkowicie wyzdrowieje i czy wszystko będzie jak dawniej czyli będę mogl jesc większe porcje i jesc różne rzeczy których teraz nie mogę? Czy po tej polrocznej kuracji nie będę musiał brac już zadnych lekow. Dziekuje z góry za odpowiedz pozdrawiam Wojtek

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Istnieje możliwość ustąpienia objawów. Niemniej jednak ważne jest zachowanie odpowiedniej diety. Proszę postępować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Magdalena Mroczek

Mesopral czyli esomeprazol jest to lek stosowany w leczeniu choroby refleksowej przełyku, w zapobieganiu nawrotom refluksowego zapalenia przełyku i leczeniu objawowej choroby refluksowej przełyku, w leczeniu wrzodów żołądka związanych z zakażeniem Helicobacter pylori oraz w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy związanych z przyjmowaniem leków z grupy NLPZ.

Mesopral jest lekiem należącym do inhibitorów pompy protonowej i przez to zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego. Lek przenika do komórek żołądka, gdzie poprzez połącznie się z jednym z aminokwasów stale unieczynnia tzw. pompę protonową. Lek szybko przenika do krążenia ogólnego, ma to miejsce już po 1-2 godzinach od przyjęcia. Poza tym lek jest bezpieczny, wywiera stosunkowo niewiele działań niepożądanych. Dostępny jest w tabletkach 20 i 40 mg.

Co do dolegliwości, które Pani opisuje to mogą one ustąpić pod wpływem stosowania leku. Lek można przyjmować nawet dłużej niż pół roku, nie ma górnej granicy czasu stosowania leku. Nie wywołuje on uzależnienia. Jeśli będzie skuteczny, z powodzeniem może Pani stosować go dłużej niż pół roku. Co do diety w refluksie to odgrywa ona ważną rolę i należy ją stosować przez cały czas, nawet przy przyjmowaniu tabletek.

Inhibitory pompy protonowej są standardowym leczeniem przy refluksie i lekarz zlecił bardzo dobre leczenie. Jeśli dolegliwości nie ustąpią proszę zgłosić się do lekarza, który przepisał leki. Możliwe, że trzeba będzie zastosować inne leczenie lub bardziej zaawansowane metody diagnostyczne tj. gastroskopię.