Peritol a apetyt i tycie

Dzień dobry, mam 24 lata i jestem bardzo szczupła, wręcz chuda. Z reguły słyszy się, że kobiety chcą zrzucić zbędne kilogramy, a ja mam odwrotny problem. Bardzo chciałabym trochę przytyć i w związku z tym zastanawiam się nad zastosowaniem leku Peritol. Nie wiem dlaczego nie przybieram na wadze, skoro jem regularne posiłki, bardzo też lubię słodkie rzeczy, a szczególnie ciasta, których sobie nie odmawiam. Moje koleżanki zazdroszczą mi, że mogę jeść bezkarnie takie rzeczy i nie tyję. Ale mnie ta chudość przeszkadza i chcę to zmienić. Moje pytanie to czy mogę zacząć brać lek Peritol, aby mieć większy apetyt? Jeśli tak to jakie dawki? Nie chce się roztyć, tylko trochę przytyć. Proszę o pomoc, czy Peritol pomoże mi osiągnąć zamierzone efekty? Czy stosowanie Peritolu będzie dla mnie bezpieczne? Może powinnam najpierw skonsultować się z lekarzem? Dziękuję za odpowiedź.

Magdalena Mroczek

Witam,

Peritol to lek, którego substancją czynną jest cyproheptadyna. Jest to lek, który stosuje się w ostrych i przewlekłych reakcjach alergicznych, w pokrzywce, katarze siennym, świerzbiączbiącce, wyprysku, w wypryskowym lub kontaktowym zapaleniu skóry, przy migrenie lub przy ukąszeniu owadów. Jednym ze wskazań do stosowania leku jest też jadłowstręt psychiczny. Oznacza to jednak, że osoba która go przyjmuje powinna mieć postawioną właśnie taką diagnozę. W tym celu ważne jest między innymi BMI, a także wywiad i badanie lekarskie. Jeśli nie ma objawów jadłowstrętu psychicznego, a jedynie nie jest możliwe przytycie, w takim wypadku stosowanie tego leku mija się z celem.

To, ze nie może Pani przytyć może mieć wiele powodów. Może być na przykład spowodowane infekcją przez pasożyty czy ameby, które występują w przewodzie pokarmowym. W takim wypadku pomimo dużego apetytu również nie jest możliwe przytycie. Warto zbadać kał pod kątem jaj pasożytów i w razie potrzeby zastosować odpowiednie leczenie.

Inną przyczyną chudości może być na przykład cukrzyca, na przykład typu 1. W takim wypadku pomimo spożywania dużej ilości pokarmów również pojawia się chudnięcie. Towarzyszy temu dodatkowo wielomocz oraz spożywanie dużej ilości płynów. Dodatkowo może pojawić się osłabienie i zaburzenie widzenia.

Innym przypadkiem, kiedy pojawia się chudnięcie może być na przykład nadczynność tarczycy. Dodatkowo występują tam inne objawy tj. niepokój ruchowy , drażliwość, nerwowość i kołatanie serca.

Przyjmowanie leków przepisanych komuś innemu bez konsultacji z lekarzem nie ma sensu i nie powinno sie tego robić. Radzę skontaktować się najpierw z lekarzem rodzinnym, który zbierze wywiad, zbada Panią i zleci podstawowe badania krwi i moczu. W zależności od znalezionych tam nieprawidłowości pokieruje on dalszą diagnostyką.