Stosowanie leku Rispolept u mężczyzny a planowanie dziecka

Biorę rispolept od dłuższego czasu czy może on mieć jakiś wpływ na potomstwo? Proszę o odpowiedz jakiegoś dr

Witam Pana,

Preparat risperidon jest zaliczany do grupy neuroleptyków atypowych.Jedno z jego podstawowych działań ubocznych to tendencja do indukowania hiperprolaktynemii (zwiększania poziomu prolaktyny). Wynika ono z silnego powinowactwa do receptorów D2, którym charakteryzuje się ten lek. Hyperprolaktynemia natomiast łączy się wtórnie z obniżeniem stężenia hormonów płciowych (hypogonadyzmu). U kobiet taki mechanizm działania może powodować zaburzenia miesiączkowania, a nawet brak miesiączki. U mężczyzn objawy hiperprolaktynemiii i hypogonadyzmu bywają mniej wyraźne i mogą łączyć się z obniżeniem libido ale nawet z zaburzeniami erekcji. Zatem opisane objawy niepożądane wpływają pośrednio na funkcje seksualne oraz płodność. Niektóre neuroleptyki także bezpośrednio wpływająna płodność poprzez modyfikację objętość ejakulatu (zmniejszenie objętości). W przypadku risperidonu jeśli wystepują takie efekty, to są one niewielkie lub nie powinno ich być wcale. Natomiast trudno jest mi odpowiedzieć, czy risperidon wpływna na zmianę jakości nasienia, gdyż dotychczas nie zetknęłam się z badaniami dotyczącymi tej kwestii.

Pozdrawiam!