Stosowanie leku Structum na ból kolana

Dzień dobry.Mam problem z kolanem w grudniu zaczęło mnie boleć ze nie chciało przejść po lekach przeciwbolowych poszedłem do lekarza który stwierdził jakieś zwyrodnienia i przypisal lek structum który biorę już trzeci miesiąc. Niestety nie ma żadnej poprawy.W dalszym ciągu mam problem z wchodzeniem po schodach. Moje pytanie czy są inne leki które mogę zastosować czy tylko zastrzyki mnie czekają jak mówił lekarz ?. W ulotce przeczytałem ze structum jest lekiem wspomagajacym w leczeniu a ja go mam jako główny lek. Czy jest szansa ze przepisany lek mi w końcu pomoże czy należy szukać innego . Jestem jeszcze młody i nie chciałbym aby skończylo się to operacją.

Niestety nie ma „dobrych leków” na tego typu dolegliwości. Można stosować wiele różnych preparatów w zależności od stanu chorego. Badanie lekarskie rozstrzyga. Za mało szczegółów, aby pokusić się o konkretne wskazówki. A, w związku z tym, wizyta u dobrego ortopedy bardzo wskazana…

Magdalena Mroczek

Lek Structum zawiera w składzie siarczan chondroityny i stosowany jest w leczeniu uzupełniającym w bólach kości i stawów spowodowanych chorobą zwyrodnieniową stawów. Siarczan chondoityny jest substancją naturalnie występującą w naszej chrząstce. Na pewno jest to preparat bezpieczny. Na podstawie informacji, które Pan podaje trudno jest powiedzieć, jak bardzo jest zaawansowana choroba i jak silne są bóle.

Co do skuteczności tego typu preparatów, to zdania na ten temat są podzielone. Przeprowadzono wiele badań nad skutecznością, jednak ich wyniki różnią się w zależności od metodyki i liczności grupy biorącej udział w badaniu. Jednak wydaje się, że siarczan chondroityny ma skuteczne działanie w leczeniu choroby zwyrodnieniowej kolana. Jego przyjmowanie przyczynia się do zmniejszenia natężenia bólu, a stosowanie siarczanu glukozaminy wiązało się ponadto z wolniejszym zwężeniem się szpary stawowej.

Należy jednak pamiętać, że według obecnych standardów substancja ta ma działanie wspomagające. Podstawą w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów są: odciążanie stawu (np. przez zmniejszenie masy ciała), rehabilitacja ruchowa, leki przeciwbólowe (np. paracetamol), niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSLPZ), a w niektórych przypadkach także zabiegi operacyjne, łącznie z aloplastyką .

Jeśli po 3 miesiącach bóle nie ustają lub stają sie silniejsze, oznacza to że trzeba zmienić leczenie. Proszę zgłosić się do ortopedy.