Stosowanie leku Sulpiryd a zajście w ciążę

Witam.mam 32 lata.od okolu 5 lat biore lek sulpiryd.po okolo roku stracilam miesiaczke.teraz po 4 latach miesiaczka wrocila sama.czy w zwiazku z tym mozliwe jrst zajscie w ciaze? Slyszalam ze biorac lek sulpiryd nie mozna zajsc w ciaze.prosze o odpowiedz

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli miesiączka wróciła istnieje szansa na ciążę. Warto jednak pamiętać iż lek należy do kategorii B co oznacza, żeby nie stosować go w okresie ciąży. U noworodków matek przyjmujących długotrwale duże dawki neuroleptyków zgłaszano przypadki objawów pozapiramidowych. Stosowanie leków przeciwpsychotycznych w III trymestrze ciąży powoduje ryzyko wystąpienia u noworodka objawów pozapiramidowych i/lub objawów odstawienia; obserwowano pobudzenie, wzmożone lub obniżone napięcie, drżenie, senność, zaburzenia oddechowe, zaburzenia związane z karmieniem. Sulpiryd przenika do mleka kobiecego toteż nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.