Stosowanie leku Visanne na endometriozę

Witam.Jestem 29 letnia kobietą, mam na imie Dominika.  Stwierdzono u mnie torbiele endo. Lekarz polecił lek visanne. Czy lek ten calkowocie leczy endometrioze? Czy zazywajac go można wspolzyc z wytryskiem i czy zatrzymuje miesiączkę? Od kilku lat mam różne problemy kobiece i jestem dosyć stała pacjentka u ginekologa. Czasami mam już dosyć tych wizyt, leków i wszystkiego co jest z tym związane. Zaczęłam nawet pić ziola na problemy kobiece i tez chciałam się spytac czy mogę to  kontynuować przy braniu lekow? Bardzo proszę o konkretne odpowiedzi na moje pytania. Z góry bardzo dziekuje i serdecznie pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Visanne jest to lek, którego substancją czynną jest dienogest. Lek wykorzystywany jest w leczeniu endometriozy. Pod jego wpływem torbiel może się zmniejszyć lub nawet całkowicie wchłonąć. Przy stosowaniu leku może dochodzić do wystąpienia niektórych działań niepożądanych. Do tych najczęściej występujących należy: wzrost masy ciała, obniżony nastrój, problemy ze snem, nerwowość, utrata zainteresowania seksem lub zmiany nastroju, ból głowy lub migrena, nudności, ból brzucha, wzdęcia, rozdęty brzuch lub wymioty, trądzik lub wypadanie włosów, ból pleców, dyskomfort piersi, torbiel jajnika lub uderzenia gorąca, krwawienie z dróg rodnych, w tym plamienie, osłabienie lub drażliwość. Visanne nie powinno się przyjmować razem z sokiem grejpfrutowym lub innym sokiem cytrusowym, bo zwiększa to stężenie leku, co prowadzi do wystąpienia działań niepożądanych w wyniku zwiększonej dawki. Skutki uboczne nie muszą jednak u Pani w ogóle wystąpić, poza tym na ulotce wymienione są wszystkie skutki uboczne, które wystąpiły na badaniach przy dużych populacjach.

Lek visanne nie jest środkiem antykoncepcyjnym. Podczas stosowania leku Visanne nie wolno stosować hormonalnych środków antykoncepcyjnych w jakiejkolwiek postaci (tabletka, plaster, system domaciczny). Należy zastosować prezerwatywę lub ewentualnie inne środki antykoncepcyjne. Może dojść do owulacji i ciąży. Zazwyczaj stosowana dawka u osób dorosłych to 1 tabletka na dobę.

Jeśli chodzi o zioła to większość ziół można przyjmować. Nie podaje Pani jednak o jakie zioła dokładnie chodzi, a bez tego trudno jest wydać jednoznaczną opinię.