Stosowanie Letroxu na niedoczynność tarczycy

Witam od 4 miesiecy biore Letrox (mam niedoczynnosc tarczycy) mam również niedokrwistosc żelazo 26 biore na to Sorbifer Durules bez poprawy pani doktor hematolog zapisala mi żelazo w zastrzykach 10 ampulek dwie tygodniowo zaczne od przyszlego tygodnia .Dzisiaj bylam u ginekologa i przepisal mi Primuolut-Nor z powodu silnych przedluzajacych sie krwawien. Czy te wszystkie leki mozna brac razem czy spelnia swoje zadanie.

Witam Panią,

Wymienione przez Panią leki można łączyć ze sobą. Najprawdopodobniej to właśnie nadmierne krwawienia z dróg rodnych są przyczyną niedokwistości u Pani. Żelazo przyjmowane doustnie czasami z powodu zaburzeń wchłaniania nie daje w szybkim okresie oczekiwanego wzrostu parametrów morfologii. Preparaty żelaz w fomrmie doustnej (z wyjątkiem wodorotlenku żelaza) najlpiej przyjmować na pusty żołądek - poprawia to wchłanialność leku. O skutecznośći leczenia świadczy wzrost liczby retikulocytów w morfologii obserwowany po 5-10 dniach i wzrost stężenia hemoglobobiny o około 2 g/dl po 3 tygodniach od rozpoczęcia terapii. Leczenie doustne powinno się kontynuować jeszcze przez około 4- 6 miesięcy po uzyskaniu normalizacji stężenia hemoglobiny we krwi - w celu uzupełnienia ustrojowych zapasów żelaza - o ich uzupełnieniu świadczy normalizacja stężenia ferrytyny - badania wykonywane z krwi. Po zaleconej kuracji proszę wykonać badania kontrolne, jeśli ferrytyna będzie za niska, warto jeszcze przez jakiś czas zażywać doustne preparaty żelaza. Proszę również oznaczyć poziom TSH celem oceny wyrównania hormonalnego tarczycy.
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz