Stosowanie magnezu przy lakach na tężyczkę

Dzien dobry.Jezeli zazywam 1500 mg calperosu(na tezyczke) to ile powinuenem zazywac magnezu w mg? I jakiego?choruje ba refluks.(esomeprazol)czy esomeprazol 40 mg zmniejsza poziom magnezu?zazywam na tezyczke alorazolam miesiac czasu 0,25 mg 1x1 dziennie.czy slov mag b6,czy filomag b6,czy laktomag b6,

Lek. Tomasz Budlewski

Dawka magnezu zależy do tego czy suplementacja będzie jedynie profilaktyką czy ma Pan sttwierdzony niedobór magezu i wit b6. Esomeprazol bardzo rzadko może powodowac hipomagnezemie (obniżone stężenie magnezu).

Wapń nie ma wielkiego wpływu na tężyczkę jeżeli nie było operacji tarczycy.
Esomeprazol i inne leki z tej grupy przyjmowane rano upośledzają wchłanianie magnezu i wapnia. Proponuje przyjmowanie famotydyny 0,04 wieczorem stale oraz esomeprazolu doraźnie rano. Wit. B6 przyjmowana przewlekle daje objawy tężyczkowe ! = proszę odstawić.
Najlepszy magnez to węglan magnezu np. Magnezin comfort 2 x 1-2
Alprazolam pomaga na niepokój i lęki = na tężyczkę w razie potrzeby
Badania: krew - Mg, Ca, K, PO4 Mocz - dobowa zbiórka moczu na Mg, Ca
Leczenie: w zależności od objawów i wyników badań jak wyżej