Dexamytrex a jęczmień

Dzień dobry. Mam 29 lat i nazywam się Julka. Nie wiem jaka jest tego przyczyna, ale mam jakieś wyjątkowe chyba tendencje do tworzenia się jęczmienia na powiece. Mam to praktycznie każdego roku. 9 dni temu pojawił mi się jęczmień na górnej powiece. Po 4 dniach poszłam do lekarza. Lekarz zdrapał strup i przepisał maść Dexamytrex oraz krople Dicortineff. Opuchlizna zeszła bardzo szybko. W tej chwili oko wygląda normalnie. Jest mały strupek ciemnobrązowy nad rzęsami, ale nadal jest lekkie zaczerwienienie na brzegu powieki (widoczne przy lekkim odchyleniu powieki). Lekarz nie powiedział ile dni mam stosować zapisane krople i maść Dexamytrex. Czy można powiedzieć, że jęczmień jest wyleczony? Czy powinnam już przestać stosować Dexamytrex? Chciałabym się też dowiedzieć, czy gdybym stosowała Dexamytrex profilaktycznie w mniejszej ilości to jęczmień by się nie tworzył? Dziękuję za odpowiedź.

Aleksander Ropielewski

Nie napisała Pani ile czasu stosuje leczenie. Proponuę stosować leczenie przez 5-7 dni w zależności od nasilenia zmian.

Magdalena Mroczek

Jęczmień powstający na powiece powstaje w wyniku zatkaniu kilku lub jednego z gruczołów znajdujących się na samym brzegu powieki oka. Swoją nazwę wziął od zairna zboża, które wyglądem przypomina. Jeczmień jest wynikiem zakażenia bakteriami Staphylococcus aureus. Powstaje np. w wyniku dotykania oka brudnymi rękami lub w wyniku niedokładnego zmywania makijażu. Jeczmienia nigdy nie należy wyciskać. Czasami niezbędne może być leczenie chirurgiczne.

Dexamytrex to krople zawierające w swoim składzie deksametazon i gentamycynę. Pierwsza z nich ma działanie przeciwzapalne, druha przeciwbakteryjne. Gentamycyna jest antybiotykiem z grupy aminoglikozydów, a deksametazon to kortykosteroid. Neleży zakraplać jedną kroplę do worka spojówkowego, 4-6 razy na dobę. Preparatu nie powinno sie stosować przewlekle. Dexamytrex może być też stosowany w postaci maści. Górną granicą stosowania są 2 tygodnie. Zlecane jest stosowanie kropel przez okres około tygodnia, ale wszytko zależy od poprawy stanu klinicznego. Nie należy dotykać końcówką zakraplacza ani tubki żadnej powierzchni.

Dicortineff to krople kótre mogą być stosowane do oka lub do ucha. Zawierają 3 substancje aktywne. Są to gramicydyna i neomycyna o działaniu przeciwbakteryjnym oraz fludrokortyzon o działaniu przeciwzapalnym. Wskazania do zastosowania tego leku to: stany zapalne gałki ocznej, błony naczyniowej, spojówek i brzegów powiek oraz stany zapalne ucha zewnętrznego i środkowego. Preparatu Dicortineff nie powinno sie stosować dłużej niz przez okres 7 dni. Dłuższe stosowanie moze prowadzić do powstania jaskry, do ograniczenia pola widzenia, do nadciśnienia wewnątrzgałkowego oraz do powstania jaskry związanej ze stosowaniem steroidów lub do zapalenia newru wzrokowego.