Stosowanie maści na zmiany skórne w ciąży

Jestem w pierwszym trymestrze ciąży czy mogę na drobne zmiany skórne takie jak krostki na twarzy stosować acnederm?? Wcześniej czasem stosowałam benzacne teraz wiem ze nie mogę. Czy jest coś co może stosować ciężarna na wypryski??

Wszystkie leki, stosowane na trądzik, są przeciwwskazane w ciąży. Tak przynajmniej jest napisane w ulotkach, gdyż firmy nie prowadzą badań na ciężarnych, a jak nie ma badań, na wszelki wypadek odradzają. W tej sytuacji można sięgnąć po dermokosmetyki, np. Effaclar Duo Plus z La roche Posay lub Sebium od Biodermy.

Acnederm zawiera kwas azelainowy. Przenika on w śladowych ilościach przez łożysko. Jeżeli te zmiany nie są za duże to odradzałbym stosowanie w pierwszym trymestrze. Nie ma bezwzględnego przeciwwskazania ale lepiej byc ostrożnym.