Stosowanie maści przy obrzęku limfatycznym po mastektomii

Jakich maści bądź żeli można używać przy obrzęku limfatycznym po mastektomii spowodowanej rakiem. Jeśli nie można ich używać to jakimi metodami można go zmniejszyć?

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie obrzęku limfatycznego po amputacji piersi, najczęściej należy stosować je łącznie, ponieważ pojedyncza metoda nie daje dużych szans powodzenia:
- drenaż ułożeniowy (utrzymywać kończynę uniesioną w każdej możliwej sytuacji - szczególnie w czasie siedzenia, leżenia)
- drenaż masażem - uruchamianie krążenia chłonki poprzez masowanie w kierunku do pachy okrężnie ramienia, następnie przedramienia i ręki
- stosowanie rękawów kompresyjnych (podobnych w strukturze do pończoch)
- farmakoterapię: żele z wyciągiem kasztanowca (aescin), leki doustne np. diosmina, hesperydyna
Oczywiście najlepiej zgłosić się do Poradni Rehabilitacyjnej.