Maska treningowa a symulacja treningu w górach

Maska treningowa (sprzęt sportowy) - Czy ograniczony oddech przy treningu z użyciem maski treningowej może symulować trening w górach ? (dawka tlenu jest przecież normalna, tylko ciężej się oddycha) - Jak cięższe oddychanie przy pomocy maski trenigowej działa na mózg? mogą przez to obumierać jakieś komórki? - Jakie może mieć złe strony trening w masce treningowej? (bo dobre już znam) Opinie na temat maski treningowej są bardzo zróżnicowane, jedni wręcz pod niebiosa wychwalają ją jako cudowny wynalazek. Inni krytykują maskę treningową właśnie ze względu na zbyt duże obciążenie i negatywne oddziaływanie na komórki mózgowe. A ja chciałbym poznać profesjonalną opinię w sprawie stosowania maski treningowej - czy ona faktycznie może powodować jakieś negatywne skutki uboczne? Czy można dzięki niej symulować górski trening? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź i wszelkie informacje w tej sprawie, najlepiej jak najdokładniejsze.

Witam,
Poprzez system oporu powietrza zmuszeni jesteśmy do brania głębszych i pełniejszych oddechów, pojemność naszych płuc się zwiększa i w ten sposób zużywamy tlen w bardziej wydajny sposób. Stymulowane są więc warunki podobne do tych panujących wysoko w górach, gdzie powietrze jest rzadsze, organizm pracuje ciężej, zwiększając zdolność do przyswajania tlenu (wzmaga się naturalny proces wytwarzania czerwonych krwinek oraz powstają nowe naczynia włosowate, dzięki czemu krew może przenosić większe ilości tlenu do pracujących mięśni). Po powrocie na niziny obserwuje się zwiększenie siły, wytrzymałości i szybkości. I właśnie stosowanie maski pozwala na korzystanie z pozytywnych efektów treningu na dużej wysokości, bez konieczności wyjeżdżania w góry.
Oczywiście, że może dojść do niedotlenienia. O to przecież w tym chodzi. Oddychając tak samo jak bez założonej maski na pewno byśmy się doszło by do niedotlenienia. Zakładając ją musimy oddychać o wiele głębiej i intensywniej dzięki czemu "ćwiczymy płuca". Właśnie taki jest jej cel. Na pewno nie jest to opcja dla osób z chorobami układu oddechowego.

Pozdrawiam