Stosowanie Metotrexatu a prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

czy chorując na łzs i lecząc sie przez dwa lata metotrexatem z przerwami a obecnie już 9 miesięcy bez zazywania tego leku można jeszcze urodzić zdrowe dziecko?obecnie biorę 4mg metypredu i dicloberg przeciwbólowo a mimo to mam problem z zajściem w ciąże...lekarz nie chce nic mi przepisać bo powinnam zajść w ciąże bo mam córke ma10 lat..ale 6 lat temu usilnie starałam się o 2 dziecko przez 3 lata i też nie zaszłam w ciąze .miałam robione różne badania i mąż też i wszystko jest ok a ciazy brak ?

Magdalena Mroczek

łzs nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę. Metotreksat należy odstawic 4-6 miesięcy przed planowaną ciążą i nie ma on wtedy wpływu na rozwijający się płód.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, niestety metotreksat działa bardzo teratogennie na możliwy rozwój płodu jednakże gdy odstawiono preparat 9 miesięcy temu nie powinien mieć już wpływu na możliwość zajścia w ciążę. Przyczyn z jakich może mieć Pani z mężem problem zajścia w ciąże może być bardzo wiele i trzeba udać się do lekarza ginekologa w celu przeprowadzenia dodatkowych badań. Pozdrawiam