Stosowanie minipigułki po ciąży

Witam. Po porodzie zostały mi przepisane tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe. Karmiłam bardzo krótko, ale postanowiłam przy nich zostać. Przyjmuje je już pół roku. Mam wadę serca oraz staram się ćwiczyć dla zdrowia. Miałam torbiele na jajniku i problemy z zajściem w ciąże dlatego po ciąży zdecydowałam się na stosowanie minipigułki. Chciałam się dowiedzieć czy będą one tak samo skuteczne jak dwuskładnikowe tabletki oraz czego powinnam unikać żeby moja antykoncepcja nie została zmniejszona.

Renata GrzechociĹska

Witam.
Minipigułki zalecane są kobietom w czasie karmienia piersią, gdyż nie zawierają estrogenu. Działanie progesteronu w nich zawartego oddziałuje jedynie na zmianę konsystencji śluz,co uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Nie hamują owulacji. Ich skuteczność jest zbliżona do tabletek dwuskładnikowych wskaźnik Pearla minipigułki ok 0,9-1 , tabletek dwuskładnikowych 0,1-0,3. Należy pamiętać, że przy stosowaniu minipigułki trzeba dokładnie przestrzegać czasu jej przyjmowania, już 3 godzinne opóźnienie może zmniejszyć ich skuteczność.
Pozdrawiam