Stosowanie odżywek białkowych i węglowodanowych przez 18-latka

Witam. Mam pytanie odnośnie suplementów diety m.in odżywek bialkowych lub weglowodanowych kreatynowych. Otóż mam ułożona dietę ale nie jestem w stanie przyswoić określonej liczby białka dziennie z jedzenia i chciałbym dodać ze jestem osoba aktywna fizycznie . Gram w piłkę nożna oraz ćwiczę bardzo intensywnie na siłowni 6 razy dziennie po 2 h. Czy odzywki tego rodzaju sa bezpieczne? Mam 18 lat .dodam ze u lekarza sportowego bywam czesto takze byloby to pod kontrola. Dziekuje za odpowiedz.

Witam, dostarczanie białka z pożywienia to najbardziej fizjologiczna i najbardziej bezpieczna droga. Odzywki w tak młodym wieku stanowią duże zagrożenie zdrowotne. Proponuję po prostu porozmawiać z dietetykiem, który układał Panu dietę, na pewno zmodyfikuje swoje zalecenia.

Serdecznie pozdrawiam

Dostarczenie odpowiedniej ilości białka z diety nawet przy dużej aktywności fizycznej nie jest trudne. Jeśli rzeczywiście Pan ma tego białka za mało to znaczy, ze z dietą jest coś nie tak. Może Pan stosować przed i po treningu odżywki węglowodanowe bądź gainery natomiast jakie jest ich bezpieczeństwo to nikt Panu nie powie gdyż suplementy diety są w polskim prawie poza jakąkolwiek kontrolą, nie prowadzi się na nich badań i tak naprawdę nie wiemy czy w środku rzeczywiście jest to co sugeruje producent. Dlatego suplementy należy stosować tylko w bardzo uzasadnionych przypadkach a skupić się należy przede wszystkim na zbilansowanej diecie.

Witam. Odżywki w młodym wieku bym odradzała.A co do diety to proszę porozmawiać z dietetykiem na pewno ją zmodyfikuje. pozdrawiam

Witam serdecznie,

Nie widzę przeciwwskazań do stosowania tego typu odżywek(szczególnie białkowych). Ma Pan rację że trudno jest dostarczyć z pożywieniem odpowiednią ilość białka, szczególnie przy dużym zapotrzebowaniu podczas ćwiczeń. musi Pan jednak pamiętać ze tego typu odżywki sa jedynie uzupełnieniem diety jednak nie zastąpią nam składników odżywczych z pożywienia. Traktuje Pan więc suplementy jako dodatek a nie podstawę diety. Po wyborze odpowiedniej odżywki najlepiej daną kwestię przeanalizować jeszcze z lekarzem.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk