Stosowanie okularów korekcyjnych a wady wzroku

Witam! Mam 30 lat. Mam -0,75 na lewym i -1,25 na prawym oku oraz astygmatyzm. Dostałam (pierwszy raz) okulary (jednoogniskowe) do auta, tv i przed komputer, jeżeli chodzi o chodzenie w nich, to jak uważam. Okulary mają po -0,5 do obu oczu. Nie zapytałam jednak czy wada ta może się cofnąć? (tzn. zmniejszyć te minusy, bo astygmatyzm to pewnie nie), Czy jeżeli nie będę chodzić cały czas w okularach, to wada się powiększy? Oraz z czego taka wada się robi, czy może być dziedziczna?

Aleksander Ropielewski

Wada w Pani wieku raczej się nie cofnie. Może się pogłębić przy niestosowaniu okularów bardziej niż w przypadku ich stosowania. Przyczyny są głównie genetyczne i środowiskowe. Częściowo dziedziczymy predyspozycję do wystąpienia wad wzroku.