Stosowanie oleju słonecznikowego w diecie

Jeżeli pije codziennie na wieczór dwie łyżeczki oleju słonecznikowego razem z jedną łyżeczką oleju lnianego,czy dobre jest to dla zdrowia i przez jaki czas należy to zażywać.

O ile olej lniany należy do bardzo wartościowych i jego spożywanie w takim trybie jest jak najbardziej wskazane (w trybie ciągłym), o tyle olej słonecznikowy nie należy do szczególnie wartościowych i spożywanie go codziennie w takiej ilości nie znajduje szczególnego uzasadnienia. Nie oznacza to, że jest to zły olej, ale też nie należy do tych szczególnie wartościowych. Sugerowałabym zamienić olej na nasiona słonecznika (2 garści) - korzyść dla zdrowia będzie większa, gdyż oprócz tłuszczu dostarczy też Pan witaminy, minerały i białko. Najlepiej jest też urozmaicać źródła tłuszczu - zamieniając nasiona słonecznika z nasionami dyni i orzechami jak arachidy, włoskie, laskowe, migdały, pistacje.

Witam Pana,

Olej lniany bym zostawiła jednak słonecznikowy nie koniecznie. Olej lniany jest bardziej wartościowy. Słonecznikowy może Pan od czasu do czasu dodawać np do sałatek choć i tu proponowałabym raczej oliw z oliwek. Jeżeli chce Pan wzbogacić dietę w ,,dobre tłuszcze" to proszę sięgać po orzechy, migdały, pestki dyni, słonecznika, awokado....
Pamięta Pan aby dieta była pełnowartościowa i oprócz dobrych tłuszczów zawierała odpowiednie ilości białka i węglowodanów złożonych.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Szanowny Panie,
o ile olej lniany jest bardzo wartościowy, o tyle ze słonecznikowego można zrezygnować. Poza przyjmowaniem tłuszczu w tej postaci, jego dobrymi źródłami będą ryby, awokado, pestki dyni i słonecznika czy orzechy.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem niż taka łyżka oleju, będzie spożywanie surówek z dodatkiem oleju czy oliwy - może niekoniecznie na wieczór przed snem, ale np. do obiadu czy jako podwieczorek.

Proszę także pamiętać o zdrowym jadłospisie i odpowiedniej proporcji tłuszczów do białek i węglowodanów.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań