Stosowanie plastrów Climara a obrzęk nóg

Witam .Jestem po operacji usunięcia macicy,operację miałam w 2004r.od 2005 biorę climare50 od 2 lat mam obrzęki na nogach byłam u lekarza i lekarz rodzinny podejrzewa niewydolność krążenia kończyn ,prubowałam odstawic te plastry ale bez skutku czułam się bardzo zle i zastosowałam ponownie i biorę je nadal.Mam takie pytanie jak długo można stosowac te plastry i czy one mogą byc powodem obrzęku nóg

Lek. Marta Gryszkiewicz

Tak, wśród działań niepożądanych plastrów Climara są również obrzęki i to właśnie ten lek może je nasilać lub powodować. Nie ma określonego limitu czasowego dla stosowania tych plastrów, jednak przewlekła hormonalna terapia zastępcza wymaga monitorowania, gdyż wykazano, że predysponuje do rozwoju raka sutka. Dlatego też pacjentki te powinny regularnie przechodzić - ogólne badanie lekarskie, badanie ginekologiczne, mammografię, oznaczenie stężenia cholesterolu.