Moloxin a infekcja gardła

Dzien dobry, mam 27 lat i nazywam się Szymon mam pytanie odnośnie leku Moloxin 400mg, został mi przepisany na gardło, które mnie mocno męczyło(już drugi raz po oddaniu krwi), lekarz powiedział, że za chwile dostałbym anginy. Miałem brać Moloxin przez 7 dni, jest 5 dzień brania leku a moje objawy przeszły na kaszel i ropna wydzielina z nosa koloru brunatnego-głównie rano oraz bardzo łzawią mi oczy. Stąd moje pytanie czy Moloxin w ogóle coś działa, czy mam się udać w poniedziałek do lekarza czy dokończyć ten lek i przeczekać objawy w domu? Martwię się, że może Moloxin powduje u mnie jakieś niepożądane skutki uboczne. Czytałem w internecie, że jest to dobry lek na zatoki, ale u mnie pojawia sie tylko ból gardła i teraz kaszel, nie mam chorych zatok. Bardzo proszę o odpowiedz. Z góry dziekuje i serdecznie pozdrawiam

Witam,
jest to antybiotyk nowej generacji więc ma skuteczne działanie.
Jeżeli lekarz wyznaczył termin wizyty kontrolnej to należy się zgłosić do niego.
Jeżeli go nie wyznaczył, ale objawy utrzymują się pomimo dolegliwości i zastosowanego leczenia - wskazana jest ponowna wizyta.
pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Należy zgłosić siew poniedziałek do lekarza. To, ze antybiotyk nie działa, może być spowodowane tym, że bakteria która go wywołuje jest na niego oporna. Obecnie dochodzi do wzrostu antybiotykoodporności, co spowodowane jest głównie tym, że antybiotyki używane są nadmiernie i w niewłaściwy sposób. Poza tym, może się okazać, ze Pańska infekcja spowodowana jest np. przez wirusy. Lekarz musi ocenić czy doszło do pogorszenia, poprawy czy stan jest stabilny. Jeśli stan uległ pogorszeniu to nie ma sensu dalej przyjmować antybiotyku, bo on po prostu nie działa. Wtedy lekarz musi go wymienić. Można pobrać posiew, żeby sprawdzić na jaki antybiotyk bakteria jest wrażliwa. Antybiotyk zazwyczaj przyjmuje sie do końca terminu, który wyznaczył lekarz, ale tylko jeśli następuje kliniczna poprawa. Jeśli nastąpi pogorszenie stanu należy zgłosić się pilnie do lekarza.

Moksyfloksacyna, kótra jest substancja czynną preparatu maloxin, jest lekiem przeciwbakteryjnym z grupy fluorowanych chinolonów (fluorochinolonów). Mechanizm działania chinolonów polega na hamowaniu syntezy DNA w komórkach bakteryjnych poprzez oddziaływanie na topoizomerazę. Lek działa na wiele bakterii co oznacza, ze ma szerokie spektrum działania. Być może w Pana przypadku należy zastosować leczenie bardziej ukierunkowane. Bakterie mogą być oporne na maloxin poprzez występowanie mutacji genetycznych w genie topoizomerazy. Oporność rozwija się zazwyczaj powoli. Mogą też wystąpić inne mechanizmy lekooporności. Opierają się one np. na czynnym wypompowywaniu antybiotyku z komórki czy na zmianie w przepuszczalności błony komórkowej.

Mofloksacynę stosuje się w następujących wskazaniach: w leczeniu zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli, pozaszpitalnego zapalenia płuc (z wyjątkiem ciężkich przypadków), ostrego bakteryjnego zapalenia zatok, zapalenia narządów miednicy mniejszej o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu, przebiegającego bez ropnia jajowodowo-jajnikowego ani ropnia w miednicy mniejszej. Zazwyczaj stosowana jest doustnie. W postaci kropel może być stosowana przy bakteryjnym zapaleniu spojówek. Wydalana jets przez nerki lub z kałem.

W Pana przypadku proszę zgłosić się do lekarza w poniedziałek. Mogło dojść do powstania lekooporności drobnoustrojów.