Mężczyzna , 53 lata

Szanowny Panie Doktorze! Może Pan będzie mógł mi pomóc. Choruję od 50 lat na astmę oskrzelową. Używałem już chyba wszystkie dostępne leki na polskim rynku. Mam do Pana jedno pytanie, mianowicie: Pomimo, że mieszkam w Warszawie i korzystam z renomowanych przychodni zdrowia jak np. LUXMED, LIM, MEDICOVER - wszyscy lekarze, również pulmonolodzy w swoich zaleceniach ograniczają się wyłącznie do przepisywania kolejnych leków, pomijając zupełnie walory inhalacji. Brakuje mi zatem wiarygodnej informacji o nebulizacji roztworami soli. Owszem, kiedyś zalecono mi stosowanie soli fizjologicznej (oczywiście - nebulizator posiadam), ale o soli hipertonicznej, która ma zdecydowanie większe stężenie NaCl (np. 10 promili), a zatem zdecydowanie większą skuteczność (!!) - dowiedziałem się przypadkiem i to nie od lekarza, lecz z internetu, pomimo że - jak napisałem wcześniej - dolegliwości astmatyczne mam od 50 lat!

A zatem - uprzejmie proszę Pana, Panie Doktorze - o informacje na temat stosowania soli hipertonicznej i jej roztworów np. łącznie z solą fizjologiczną lub woda do wstrzykiwań - w nebulizacji w moich dolegliwościach. Bezdyskusyjne są bowiem walory lecznicze i przeciwzapalne roztworów soli. Może to potwierdzić każdy chory na astmę, po powrocie znad morza. Ja również. Nie wiem, dlaczego lekarze, również specjaliści, pomijają ten podstawowy temat dla astmatyków, ograniczając się wyłącznie do terapii kolejnymi kortykosteroidami lub lekami antyleukotrienowymi. 

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Karol Kaziród-Wolski 76
Lek. Karol Kaziród-Wolski Stażysta/Rezydent, Kielce
Edytuj odpowiedź

Witam!
Nebulizacja jest bardzo dobrą metodą nie tylko do stosowania roztworów soli, ale również leków. Niestety nie dotarłem do żadnych obiektywnych prac o skuteczności nebulizacji roztworem soli hipertonicznej, jednakże inhalacje solą nawet fizjologiczną wywierają pozytywny efekt na nawilżenie i oczyszczenie śluzówki oskrzeli. Proponuję porozmawiać z lekarzem prowadzącym o uzupełnieniu terapii o tę metodę. Nebulizacja jest również bardzo dobrą metodą podawania leków przeciwastmatycznych, proponuję poinformować lekarz o posiadaniu nebulizatora. Leczenie astmy opiera się na tzw. kontrolowaniu objawów za pomocą regularnego przyjmowania leków. Z Pana strony konieczna jest ścisła współpraca z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam serdecznie!

Szanowny Panie! Uściślając i precyzując moją odpowiedź, chciałbym wyjaśnić pewne kwestie. W swej odpowiedzi podzieliłem aktualne stanowisko pulmonologów. Aktualnie w najnowszych wytycznych leczenia astmy czyli GINA z 2010 roku, a są one obecnie międzynarodowym standardem leczenia astmy stosowanym na całym świecie, nie ma nawet wzmianki o skuteczności nebulizacji z roztworów soli hipertonicznej. Niestety dotychczas nie ukazały się obiektywne doniesienia o istotnych korzyściach w leczeniu astmy tą metodą. Ciągle pozostaje ona tylko dodatkową metodą leczenia astmy, która jak już wspomniałem ma pewne walory (nawilżenie i oczyszczenie śluzówki), ale nie zastąpi glikokortykosteroidów, które ciągle są podstawowymi lekami w terapii astmy. Natomiast istnieją doniesienia o korzyściach ze stosowania tej metody leczenia ostrych wirusowych chorób zapalnych oskrzeli oraz górnych dróg oddechowych u dzieci. Choroby te są odmienne patogenetycznie od astmy i nie można odnieść tych wyników bezpośrednio do astmy. Sól hipertoniczna przeznaczona do nebulizacji powinna mieć stężenie od 3% do 10%, a wybór stężenia uwarunkowany jest wydajnością nebulizatora i efektem terapeutycznym. Stężenie 10 promili czyli 1% jest niemal zbliżone do stężenia soli fizjologicznej, które wynosi 0,9%. Nebulizacje zawsze należy zaczynać od niższych stężeń i ewentualnie stopniowo zwiększać. Podsumowując, nebulizacje z soli hipertonicznej mogą być tylko uzupełnieniem konwencjonalnej terapii astmy. Pozdrawiam!

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Alergologia – Alergia dotyczy ludzi z w każdym wieku. Typowa choroba alergiczna to atopowe zapalenie skóry, które zazwyczaj ustępuje przed ukończeniem 10. roku życia, natomiast w późniejszych latach pojawia się astma oskrzelowa. Jeśli objawy alergii dotyczą układu oddechowego, tak jak w przypadku astmy oskrzelowej, wówczas z pomocą przychodzi pulmonologia.
  • Astma – Astma oskrzelowa (dychawica oskrzelowa) to przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych, która charakteryzuje się napadami duszności wydechowej, powstającymi wskutek skurczu mięśniówki oskrzeli i obrzęku śluzówki. Podczas napadów występują typowe objawy, takie jak głośne świsty i charakterystyczne furczenie oraz wykrztuszanie lepkiej wydzieliny.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach