Stosowanie środków chemicznych a problemy psychologiczne

Witam! Ostatnio zauważyłam że siostra bardzo często kupuje zmywacz do paznokci. W takim tempie je zużywa że aż wzbudziło to moje zainteresowanie. Oczywiście zapytałam co ona z nimi robi i śmiejąc się zapytałam czy je pije?! odpowiedziała że a to się jej wyleje a to zgubi... Dziwne to dla mnie było bo nie można w dwa dni 2-3butelek zmywaczu zużyć! Dziś podpatrzylam że wylewa go sobie na ręce i wącha! Przerazilo mnie to więc odrazu pisze! Chcę wiedzieć czym to grozi?! I jak mam jej pomóc?!

Dzień dobry,

Na portalu jest art., który - chyba ? - dotyczy Pani siostry (link - https://portal.abczdrowie.pl/wachanie-kleju).
To co może Pani zrobić, to namówić siostrę na konsultację u lekarza psychiatry np.: w Poradni Leczenia Uzależnień, Poradni Zdrowia Psychicznego - który po zbadaniu, zaproponuje odpowiednie postępowanie.

Warto zacząć od spokojnej rozmowy z siostrą. Opowiedzenie o tym, co Pani zauważyła, swoich uczuciach i tym, ze się Pani martwi ma szanse stać się punktem wyjścia do rozmowy. Być może istnieje jakieś wytłumaczenie takiego postępowania, a jeśli nie, będzie Pani mogła doradzić kontakt ze specjalistą i skorzystanie z pomocy fachowej (psycholog, psychoterapeuta, terapeuta uzależnień itp).