Stosowanie statyn w terapii cukrzycy

Witam jestem diabetykiem od 12 lat typu 1 biorę insuliny ale również inne leki , głównie chodzi mi o simvastatin40,ponieważ biorę go już 7 lat i od jakiegoś czasu strasznie bolą mnie biodra i nogi mam problemy z wchodzeniem po schodach ale nawet z siedzeniem -taki ciągnący ból,ale wracając do tych tabletek martwię się że przez tyle czasu wyniszczyły mi organizm ponieważ słyszałam że statyny są szkodliwe, i wyniszczają koenzymq10 ,być może ma to związek z moimi dolegliwościami .

Dobry wieczór,

Jednym z objawów ubocznych jakie dają statyny może być rabdomioliza, czyli uszkodzenie mięśni. Mogą wówczas pojawiać się dolegliwości np. w postaci bólów mięsni, czy osłabienia. Proszę oznaczyć sobie we krwi CK (kinazę kreatynową) oraz mioglobinę. Jeśli będą znacznie podwyższone, będzie to znak, że powinna Pani odstawić statyny i ew. sięgnąć po inne leki obniżające stężenie cholesterolu.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli