Stosowanie suplementów z witaminą A w ciąży

Czy badanie krwi pod kątem witaminy A da odpowiedź czy zażywanie za dużej dawki witaminy A w suplementach w pierwszym trymestrze ciąży mogło zaszkodzić dziecku? Ile czasu od zakończenia zażywania tego suplementu wynik jest miarodajny? Czy są jakieś bezpieczne badania prenatalne które mogą pomóc sprawdzić czy wszystko z ciążą jest w porządku? Teraz to połowa 3 miesiąca ciąży.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Właściwie nie ma takiej możliwości, by poprzez oznaczenie poziomu witaminy A stwierdzić, czy zaszkodziła ona dziecku. Proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę. By ocenić czy ciąża rozwija się prawidłowo, wystarczą regularne badania zalecane przez ginekologa prowadzącego.