Stosowanie tabletek a problemy z żylakami

Witam, mam 27 lat, od dwóch lat stosuję tabletki antykoncepcyjne (jeszcze nie rodziłam). Jest to dla mnie i mojego męża najlepsza i najwygodniejsza metoda antykoncepcji i nie chcę z niej rezygnować. Jestem dziedzicznie obciążona żylakami (właśnie przeszłam operację), które występowały już przed rozpoczęciem stosowania tabletek. Wiem, że ich stosowanie nie jest wskazane, tym bardziej, że w mojej rodzinie babcia, ciocia i mama niejednokrotnie miały zapalenie żył. Chodzę do dobrego ginekologa, który uważa, że nie ma przeciwwskazań, że większość kobiet ma problemy żylne i że tabletki jakie stosuję mają stosunkowo małą zawartość hormonów. Mam wrażenie, że nie traktuje mnie "kompleksowo". Specjaliści naczyniowi i chirurdzy, jak również mój zdrowy rozsądek, są zdecydowanie przeciwko tabletkom... Co mam zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety, nie ma idealnego rozwiązania w Pani sytuacji. Ginekolog myśli głównie o skutecznej antykoncepcji, a chirurg o stanie naczyń żylnych... I każdy z nich ma po trosze rację! A prawda jest taka, że wyboru musi Pani dokonać sama, bo to Pani zdrowie i życie! Musi się Pani zdecydować, co jest dla Pani ważniejsze - ładne nogi bez żylaków i mniejsze ryzyko chorób zakrzepowo-zatorowych, które mogą być groźne dla życia (jest Pani już po operacji żylaków, a przecież jest Pani młoda!) czy wygodna, skuteczna antykoncepcja (nie wiem, jaką ma Pani sytuację życiową i czy "wpadka" byłaby dla Pani wielkim problemem). Nikt nie powinien za Panią dokonywać tej decyzji, bo nie zna Pani warunków życia i potrzeb.

Pozdrawiam!