Bibloc na obniżenie ciśnienia

Witam! Mam spory problem z ciśnieniem i dlatego od dwóch lat przyjmuję tabletki Bibloc na obniżenie ciśnienia (tak zalecił mi lekarz rodzinny). Mam 21 lat, a moje ciśnienie często dochodziło do 200/120, jednak większym problemem był puls 150/min. Podczas ostatnich pięciu miesięcy zrzuciłam 18 kilogramów i ciśnienie nagle się obniżyło i jest często 90/60, a puls 90 na minutę. I teraz nie wiem czy mam dalej brać te tabletki, czy je odstawić od razu, czy robić to stopniowo. Wizytę u kardiologa mam wyznaczoną dopiero  za trzy tygodnie. Dlatego bardzo zależy mi na szybkiej odpowiedzi. Chciałabym też zapytać, czy są jakieś zamienniki leku Bibloc i ewentualnie jaka jest jego cena? I też mam pytanie, czy Bibloc ma jakieś skutki uboczne, jak narazie żadnych nie zauważyłam ale może na coś ten lek wpływa? Będę bardzo wdzięczna za każdą odpowiedź, serdecznie pozdrawiam.

Piotr Pilarski

Najprawdopodobniej konieczne będzie zmniejszenie dawki lub całkowita rezygnacja jednak wcześniej sugeruję wizytę u lekarza rodzinnego aby Panią wcześniej zbadał.

Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Bibloc czyli bisoprolol jest to bardzo popularny lek stosowany w leczeniu nadciśnienia, należący do grupy tzw. beta blokerów. Lek ten oddziaływuje z tzw. receptorami adrenergicznymi typu beta. W normalnych warunkach z receptorami tymi łączy się andrenalina i noradrenalina, co prowadzi do skurczu naczyń i do wzrostu ciśnienia krwi. Jeśli receptory te są zablokowane przez lek, wtedy ciśnienie ulega obniżeniu. Lek powoduje więc zmniejszenie częstotliwości rytmu serca i siły jego skurczu oraz obniżenie ciśnienia
tętniczego. Lek ma działanie selektywne, przez co nie oddziaływuje na oskrzele.

Nie pisze Pani w jakiej dawce przyjmuje Pani preparat. Zazwyczaj zaczyna się leczenie od dawki 5 mg dziennie. Dawka standardowa to 10 mg dziennie. Nie powinno się przekraczać dawki 20 mg dziennie. Dawkowanie zleca lekarz na podstawie tego jak kształtuje się ciśnienie krwi. Bardzo ważne jest to, żeby preparat odstawiać stopniowo. Na pewno nie jest możliwe, żeby Pani po prostu z dnia na dzień przestała go brać. Przez cały czas procesu odstawiania należy bardzo dokładnie monitorować ciśnienie i najlepiej żeby wszystko to odbywało się pod kontrolą lekarza. Normalne jest to, że przy lekach na nadciśnienie trzeba stale modyfikować dawkę lub można je nawet odstawić, jeśli ciśnienie ulegnie normalizacji, co może mieć miejsce przy tak dużej utracie wagi jak u Pani.
Ogólnie przepisywaniem i dawkowaniem leków na nadciśnienie nie musi się zajmować kardiolog. Może to zrobić lekarz rodzinny. Proszę spróbować skontaktować się z lekarzem rodzinnym, tam powinny być mniejsze kolejki. To o ile i jak zmodyfikować dawkę ustala indywidualnie każdy lekarz, konieczne może być kilka wizyt i prowadzenie dzienniczka z pomiarami ciśnienia krwi.