Naraya Plus stosowanie tabletek

Witam. Mam na imie Karolina, mam 19 lat i mam pytanie dotyczące tabletek naraya. Od pol roku chodze z chłopakiem i chcemy rozpocząć wspolzycie dlatego zaczęłam brac tabletki antykoncepcyjne naraya plus. Chciałabym uzyskac dokładna informacje odnośnie stosowania tabletek naraya. Ja po skonczeniu pierwszego blistra naraya,oczywiście zazywanego regularnie o tej samej porze i z pierwszym dniem okresu, zastosowałam 14 dniowa przerwe w zażywaniu naraya. Pytanie jest czy moge zaczac brac kolejne opakowanie naraya przed rozpoczęciem okresu i po jakim czasie działaja? Bardzo proszę o informacje  gdyż nie chciałabym teraz zachodzić w ciąże bo mamy na najbliższy czas zupełnie inne plany. Zresztą oboje jesteśmy jeszcze za młodzi na zostanie rodzicami, ale kochamy się i i chcemy rozpocząć współżycie. Kiedy zacząć stosować naraya, żeby być bezpiecznym i żeby nie było ryzyka zajścia w ciążę?

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje rozpocząć ponownie od pierwszego dnia następnego okresu miesiaczkowego. Zabezpieczenie będzie tak jakby po okresie. Proszę pamiętać że nie ma w 100 % skutecznych metod antykoncepcji.

Lek. Katarzyna Szymczak

Z uwagi na przerwę, radziłabym zacząć nowe opakowanie z pierwszym dniem miesiączki.
Pozdrawiam

MichaĹ Kurek

Szanowna Pani!

Przyjmowanie leku Naraya Plus należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu (to znaczy w pierwszym dniu miesiączki). Rozpoczęcie przyjmowania leku Naraya Plus w pierwszym dniu miesiączki zapewnia natychmiastową ochronę przed ciążą. Można też rozpocząć przyjmowanie leku w dniach 2. do 5. dzień cyklu, ale wtedy należy stosować dodatkowe metody zapobiegania ciąży (na przykład prezerwatywy) przez pierwszych 7 dni. [ulotka dla pacjneta, Naraya Plus]

z poważaniem
Michał Kurek

Magdalena Mroczek

Przyjmowanie tej tabletki należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu. Wtedy ochrona przed ciążą jest natychmiastowa. Jeśli będzie ją Pani przyjmować od dni 2-5 dzień cyklu, wtedy trzeba przez pierwsze 7 dni przyjmowania zabezpieczyć się prezerwatywą.

Naraya plus jest to tabletka tzw. jednofazowa, co oznacza, że w każdej dawce leku jest zawarta taka sama ilość obydwu hormonów. Naraya plus jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym do stosowania doustnego. Jest to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony, i dlatego nazywana jest także złożonym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Naraya plus zawiera dwa hormony i są to etynyloestradiol (hormon z grupy estrogenów) oraz drospirenon (hormon z grupy progestagenów). Preparat działa poprzez zahamowanie wydzielania FSH i LH w przysadce mózgowej i w związku z tym, zahamowanie owulacji. Poza tym powoduje zmiany w endometrium i zmiany w śluzie szyjki macicy, w tym zmiany w jego konsystencji. Wpływa on ponadto na perystaltykę jajowodów.

Jeśli chodzi o skuteczność tabletek to przy preparatach jednoskładnikowych, jakim jest Naraya plus obowiązuje następująca zasada:
Jeśli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek wynosi mniej niż 12 godzin, czyli minęło mniej niż 36 godzin o przyjęcia ostatniej tabletki, takim przypadku skuteczność nadal jest zapewniona. Należy natychmiast przyjąć zapomnianą tabletkę, a następną o stałej porze. Nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń.
Jeśli od czasu przyjęcia ostatniej tabletki minęło więcej niż 36 godzin czyli opóźnienie wynosi więcej niż 12 godzin, w takim wypadku nie można liczyć na skuteczność taką jak wyjściowa. Do końca przyjmowanego opakowania trzeba się zabezpieczać np. prezerwatywą.

Tabletki są środkiem antykoncepcyjnym o bardzo wysokiej skuteczności. Wskaźnik Pearla jest parametrem mówiącym o skuteczności danej metody antykoncepcyjnej. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik ten wynosi 0,2-1. Wskaźnik ten mówi o tym ile kobiet stosujących tę metodę antykoncepcyjną zajdzie w ciążę. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych ciąże wynikają najczęściej z zapomnienia o wzięciu tabletki lub braku dodatkowego zabezpieczenia po wzięciu niewłaściwych dawek lub opóźnionych tabletek.