Tiamazol i Euthyrox stosowane jednocześnie przy nadczynności tarczycy

Witam,mam na imie Anna i mam 27 lat w maju br. zaczęłam leczyć nadczynność tarczycy mając takie wyniki: TSH 0,005 uUI/ml (WR 0,27-4,7) FT3 10,09 pmol/l (WR 4,0-8,3) FT4 22,50 pmol/l (WR 10,6-19,4) Anty-TPO 0,67 IU/ml (<35) Anty-TG 66,07 IU/ml (<4,11) brałam Tiamazol (Thyrozol) i w lipcu br. miałam TSH 5,474 uUI/ml (0,27-4,7) FT4 6,68 pmol/l (10,6-19,4) aktualnie przyjmuje Tiamazol i Euthyrox jednocześnie. Tutaj moje pytanie czy takie przyjmowanie, praktycznie dwóch wykluczających się leków, przyniesie dobry skutek? Absolutnie nie chce podważać decyzji lekarza o zastosowaniu takiego leczenia ale bardzo chciałabym aby ktoś mi to wyjasnil. Czy Tiamazol (Thyrozol) i Euthyrox można faktycznie przyjmować jednocześnie czy może jednak coś tu jest nie tak? Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Czasami trudno jest znaleźć "zloty środek " w leczeniu tarczycy. U Pani najpierw wystąpiła nadczynność. Zastosowano Thyrozol, jednak dość szybko rozwinęła się niedoczynność. Z tego powodu zablokowano tarczycę Thyrozolem i suplementuje się obecnie Euthyrox. Jest to rozwiązanie czasowe. W sprawie dalszego leczeni proszę skontaktować się z endokrynologiem, który przepisuje leki. Prawdopodobnie nie chciała on nagle odstawiać Thryrozolu.

W leczeniu nadczynności tarczycy (niezależnie od tego czy wystąpiła ona w przebiegu wola guzowatego, czy choroby Gravesa-Basedowa) stosuje się tyreostatyki, czyli leki hamujące syntezę hormonów tarczycy przez hamowanie aktywności peroksydazy tarczycowej.

Leczenie tyreostatykiem rozpoczyna się od dawki dużej, podawanej 2-3 x dziennie (tiamazol 30-45 mg/dobę, propylotiouracyl 300-450 mg/dobę) i stopniowo zmniejsza się ją do dawki podtrzymującej - tiamazol 2.5-10 mg w jednej dawce dobowej.

Euthyrox jest z kolei analogiem tzroksyny. Stosuje się go przy suplementacji w niedoczynności tarczycy.

Monitorowanie skutków leczenia polega na ocenie klinicznej pacjenta oraz na comiesięcznej kontroli stężenia w surowicy hormonów: początkowo FT4 (gdyż stężenie TSH może przez długi czas utrzymywać się na niskim poziomie), a następnie TSH, którego stężenie należy utrzymywać w granicach normy. Jeśli klinicznie pacjent uzyskuje stan eutyreozy, a FT4 obniża się do dolnych granic normy lub poniżej normy, to nawet przy obniżonym stężeniu TSH należy rozważyć zmniejszenie dawki tyreostatyku.