Stosowanie Tizanor a zawroty głowy i nudności

Witam zazywam Lek Tizanor 2mg przepisany od ortopedy po wypadku mam skrecone kregi szyjne i 1 delikatnie pekniety ale niestety za dziecka MIALAM UBYTEK MIEDZY KOMOROWY I WLASNIE WSTAWILI MI ZASTAWKĘ ale biore ten lek i zle sie czuje kreci mi się w głowie mam nudności problem z równowaga i straszny bół głowy od tego wypadku bylo zrobione tk i rtg ale nic nie wykazało dla czego ciagle mnie boli glowa i czuje sie taka otumaniona.? A informowałam mojego Dokorka i nic na to nie powiedział .......? Zastanawiam się co mam z tym zrobić czy powinnam isc do innego lekarza bo chyba takie objawy jakie mam nie są chyba normalne.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Magdalena Mroczek
79 poziom zaufania

Tizanor jest to lek zmniejszający napięcie mięśni o działaniu ośrodkowym. Lek stosuje się w leczeniu spastyczności związanej ze stwardnieniem rozsianym, z urazem lub chorobą rdzenia kręgowego. Substancją czynną jest tyzanidyna, która ma działanie ośrodkowe. Lek w swoim mechanizmie działania wpływa na neurony rdzenia kręgowego. Tyzanidyna wykazuje umiarkowane, ośrodkowe działanie przeciwbólowe. Preparat jest skuteczny zarówno w przypadkach ostrych bolesnych skurczów jak i w przewlekłej spastyczności pochodzenia rdzeniowego lub mózgowego. Nie wspomina Pani o tego typu objawach. Czy one w ogóle wystąpiły? Jeśli nie to warto zastanowić się nad celowością przyjmowania leku.

Lek może powodować zaburzenia rytmu serca, z tego powodu wskazana jest regularna kontrola ekg. Poza tym może on spowodować zaburzenie funkcji wątroby. Ponadto trzeba zachować szczególną ostrożność, jeśli występują: niedociśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia ze strony układu krążenia czy zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek.

Dawka to zwykle początkowo 2 mg 3–4 razy na dobę. Następnie, lekarz może zalecić zwiększanie dawki o 2 mg nie częściej niż co 3–4 dni. Dawka zwykle stosowana wynosi 12–24 mg. Pani przyjmuje preparat w bardzo małej, wręcz początkowej dawce. Jeśli nie występują objawy być może lepiej odstawić lek.

Lek może wywoływać działania niepożądane, w tym te, które Pani opisuje czyli zawroty głowy. Poza tym mogą wystąpić: senność, zmniejszenie lub zwiększenie częstotliwości rytmu serca (bradykardia/tachykardia), suchość błony śluzowej jamy ustnej, niedociśnienie tętnicze, zmęczenie, nudności, zaburzenia żołądkowo - jelitowe, reakcje alergiczne (świąd, wysypka), osłabienie mięśni, omamy, stany splątania, zaburzenia snu.

Proszę skontaktować siez lekarzem rodzinnym i odstawić lek, jeśli nie ma indykacji do jego przyjmowania.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty