Stosowanie Tizanor a zawroty głowy i nudności

Witam zazywam Lek Tizanor 2mg przepisany od ortopedy po wypadku mam skrecone kregi szyjne i 1 delikatnie pekniety ale niestety za dziecka MIALAM UBYTEK MIEDZY KOMOROWY I WLASNIE WSTAWILI MI ZASTAWKĘ ale biore ten lek i zle sie czuje kreci mi się w głowie mam nudności problem z równowaga i straszny bół głowy od tego wypadku bylo zrobione tk i rtg ale nic nie wykazało dla czego ciagle mnie boli glowa i czuje sie taka otumaniona.? A informowałam mojego Dokorka i nic na to nie powiedział .......? Zastanawiam się co mam z tym zrobić czy powinnam isc do innego lekarza bo chyba takie objawy jakie mam nie są chyba normalne.

Magdalena Mroczek

Tizanor jest to lek zmniejszający napięcie mięśni o działaniu ośrodkowym. Lek stosuje się w leczeniu spastyczności związanej ze stwardnieniem rozsianym, z urazem lub chorobą rdzenia kręgowego. Substancją czynną jest tyzanidyna, która ma działanie ośrodkowe. Lek w swoim mechanizmie działania wpływa na neurony rdzenia kręgowego. Tyzanidyna wykazuje umiarkowane, ośrodkowe działanie przeciwbólowe. Preparat jest skuteczny zarówno w przypadkach ostrych bolesnych skurczów jak i w przewlekłej spastyczności pochodzenia rdzeniowego lub mózgowego. Nie wspomina Pani o tego typu objawach. Czy one w ogóle wystąpiły? Jeśli nie to warto zastanowić się nad celowością przyjmowania leku.

Lek może powodować zaburzenia rytmu serca, z tego powodu wskazana jest regularna kontrola ekg. Poza tym może on spowodować zaburzenie funkcji wątroby. Ponadto trzeba zachować szczególną ostrożność, jeśli występują: niedociśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia ze strony układu krążenia czy zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek.

Dawka to zwykle początkowo 2 mg 3–4 razy na dobę. Następnie, lekarz może zalecić zwiększanie dawki o 2 mg nie częściej niż co 3–4 dni. Dawka zwykle stosowana wynosi 12–24 mg. Pani przyjmuje preparat w bardzo małej, wręcz początkowej dawce. Jeśli nie występują objawy być może lepiej odstawić lek.

Lek może wywoływać działania niepożądane, w tym te, które Pani opisuje czyli zawroty głowy. Poza tym mogą wystąpić: senność, zmniejszenie lub zwiększenie częstotliwości rytmu serca (bradykardia/tachykardia), suchość błony śluzowej jamy ustnej, niedociśnienie tętnicze, zmęczenie, nudności, zaburzenia żołądkowo - jelitowe, reakcje alergiczne (świąd, wysypka), osłabienie mięśni, omamy, stany splątania, zaburzenia snu.

Proszę skontaktować siez lekarzem rodzinnym i odstawić lek, jeśli nie ma indykacji do jego przyjmowania.