Stosowanie tranu i oleju z dorsza

Tran jest dobry dla mózgu, pomaga w nauce. Czy olej z dorsza również? Każdy tran/olej jest dobry dla mózgu, czy tylko z wybranych gatunków ryb? Każdy tran jest tak samo dobry?

Witam. Tran to tłuszcz otrzymywany z wątroby ryb dorszowatych (m.in. dorsza atlantyckiego). Każdy tran jest dobry dla mózgu, ponieważ posiada cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, ale na rynku jest wiele marek suplementów, których skład może się nieco różnić. Kupując preparat, należy zwracać uwagę na ilość kwasów omega-3 (DHA i EPA) oraz witamin A i D. Im wyższa zawartość tych składników, tym bardziej wartościowy jest suplement. Często zdarza się, że tańszy produkt zawiera mniejsze stężenie tych składników, na których nam zależy, dlatego najlepiej czytać etykiety produktów.
Na rynku suplementów jest jeszcze coś takiego jak olej z wątroby rekina, jednak nie należy go mylić z tranem. Zawiera on znacznie mniej kwasów omega-3. Pozdrawiam.