Stosowanie tranu i witaminy D u dziecka

Witam! Podaje dziecku codziennie 2,5 ml tranu, czy podawać dodatkowo witamine D. ? Proszę mi powiedziec czy po witaminie d dziecko może być marudne i miec problem ze spaniem?

Michał Springer

Witam. Preparaty witaminy D są lepszym jej źródłem niż tran i dają pewność przyjęcia odpowiedniej dawki tej witaminy. Objawem przedawkowania witaminy D może być osłabienie, brak łaknienia, bóle głowy, nudności, wymioty, zaparcia oraz kolka jelitowa, ale musi to być potwierdzone wynikiem poziomu witaminy we krwi. Z takim wynikiem proponuję skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł dziecko zbadać, zebrać wywiad i ewentualnie skorygować suplementację. Pozdrawiam.