Tribux forte na zaparcia

Witam. Mam pytanie dotyczące leku Tribux forte. Mam 38 lat i prowadzę niestety niezbyt zdrowy styl życia. Prace mam siedzącą, a poza pracą też mało się ruszam bo z pracy wracam późno i jestem zmęczony. Moja dieta tez jest bardzo monotonna, bo w pracy jem najczęściej kanapki, a po powrocie do domu szybki jakiś obiad często zamawiany na przykład pizza. Być może jest to przyczyna ze zacząłem mieć kłopoty z wypróżnianiem się. Jest to dosyć kłopotliwe, bo po prostu źle się czuje. Te zaparcia tak mi dokuczają że, aby wyregulować motorykę jelit chce zacząć brać lek Tribux forte. Po jakim czasie Tribux forte zaczyna działać i ile muszę czekać na zadowalające efekty? Chciałbym się również dowiedzieć, czy sam Tribux wystarczy w mojej sytuacji, czy powinienem oprócz tego przyjmować dodatkowo jakieś leki? Dziękuje z góry za odpowiedź.

Magdalena Mroczek

Tribux czyli Trimebutinum to lek stosowany w leczenia zespołu jelita drażliwego, a także w zaburzeniach czynnościowych dróg żółciowych i przewodu pokarmowego tj : niestrawność, biegunka, zaparcia, bóle brzucha, stany skurczowe jelit. Lek przedostaje się do krwi już po kilkudziesięciu minutach, ale ne jego pełne działanie trzeba często poczekać kilka dni. Tribux działa na receptory opioidowe, zwiększając lub zmniejszając pracę jelit.

W leczeniu zaparć najlepiej jest jednak rozpocząć od leczenia ich dietą. Należy spożywać pokarmy bogate w błonnik tj. jarzyny, owoce, chleb pełnoziarnisty, kaszę gryczaną czy fasolkę szparagową. Poza tym powinno się pić przynajmniej 2,5 L wody dziennie. Posiłki należy spożywać regularnie. Dodatkowo ważna jest też aktywność fizyczna.

Można oczywiście spożywać też probiotyki z bakteriami z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, oraz drożdże.

W pierwszej linii należy spróbować terapii dietą i ruchem, a Tribux traktować raczej dodatkowo.

Trzeba pamiętać, że leczenie zaparć opiera się na długotrwałej zmianie sposobu życia i nawyków żywieniowych. Nie ma cudownej tabletki, która raz na zawsze rozwiąże problem zaparć. Owszem, leki i suplementy mogą być stosowane doraźnie, jednak długotrwałe rozwiązanie problemu zaparć przyniesie większa aktywność fizyczna, spożywanie pokarmów bogatych w błonnik oraz picie dużej ilości płynów. Problem zaparć jest problemem bardzo szeroko spotykanym w społeczeństwie i dotyczy szczególnie osób starszych. Tribux jest dobrym i skutecznym lekiem, powinien jednak być stosowany równocześnie z dietą i zmianą stylu życia.