Żel Elmex przeciw próchnicy

Dobry wieczór, moja dentystka poleciła mi żel Elmex do zębów (taki malutki, do smarowania powierzchni zębów). Chciałabym się dowiedzieć, czy faktycznie żel Elmex działa przeciw próchnicy? Czy wzmacnia szkliwo? Nie wiem, czy powinnam po żelu Elmex płukać jamę ustną wodą czy nie? Czy przed nałożeniem żelu Elmex muszę umyć zęby, czy mogę go nakładać po jedzeniu. Ponadto chciałam dodać, że jestem miesiąc po wybielaniu zębów i jestem ciekawa czy stosowanie żelu Elmex nie wpłynie negatywnie na stan moich zębów związanych z wybielaniem. Czy nie ma przeciwwskazań, aby jednocześnie z żelem Elmex stosować płyn do płukania jamy ustnej. Jak długo i jak często powinnam stosować żel Elmex, żeby zauważyć efekty? Jak wygląda skuteczność żelu Elmex? Dużo tych pytań, ale będę wdzięczna za odpowiedzi. Dziękuje i pozdrawiam.

Pozdrawiam Izabela Sokólska.

Witam. Elmex żel stosuje się do intensywnej profilaktyki próchnicy, który fluoryzuje, remineralizuje i trwale wzmacnia szkliwo zębów. Żel stosujemy raz w tygodniu, przed pójściem spać, przez 3 minuty po czym wypluwamy nadmiary i nie płuczemy wodą.
Coraz częściej słyszymy jednak, że fluor jest toksyczny i nie powinno się go stosować. Jedyną jego zaleta jest to, że rzeczywiście utwardza szkliwo jednak rozmiękcza zębinę i działa toksycznie na inne narządy (wcieramy go podczas szczotkowania w błonę śluzową). Dobrym jego zamiennikiem są preparaty z serii Apacare (płynne szkliwo). Jeśli ma Pani dużą skłonność do próchnicy radziłabym się nimi zainteresować. Pozdrawiam.
Krystyna Pikała

Żel elmex jest bardzo dobrym produktem uzupełniającym higienę jamy ustnej. Zawiera on aminofluorek w dużym stężeniu który remineralizuje szkliwo. Zaleca się używanie żelu raz w tygodniu po dokładnym szczotkowaniu zębów i wypłukaniu jamy ustnej. Po zastosowaniu żelu nie powinno się już płukać ust.

Elmex żel jest produktem farmaceutycznym do leczenia próchnicy początkowej, nadwrażliwości szyjek i intensywnej profilaktyki próchnicy.Żel elmex zawiera 12 500 ppm (1,25%) fluoru i jest przeznaczony do intensywnej fluoryzacji.Zgodnie z normami Unii Europejskiej jest produktem farmaceutycznym. W niektórych krajach, np. w Szwajcarii i w Polsce, jest produktem bezreceptowym, podczas gdy w innych, np. w Holandii, jest wydawany tylko na receptę. W Niemczech uzależnione jest to od wielkości opakowania.Żel elmex zawiera 12 500 ppm F¯, z czego 2500 ppm (0,25%) w postaci aminofluorków Olaflur i Dectaflur, a resztę w postaci fluorku sodu (1%). Żel elmex nie zawiera ściernych substancji czyszczących, konserwantów ani barwników. Ma bladożółty kolori bananowo-jabłkowy smak.Żel elmex jest farmaceutycznym żelem zawierającym aminofluorek przeznaczonym do intensywnej profilaktyki próchnicy, leczenia nadwrażliwości zębów i wczesnych zmian próchnicowych,do intensywnej profilaktyki próchnicy u dzieci (powyżej 6. roku życia) i dorosłych,do intensywnej grupowej profilaktyki próchnicy, szczególnie w grupach wysokiego ryzyka rozwoju próchnicy, np. u dzieci noszących aparaty ortodontyczne, dorosłych z mostami i protezami częściowymi.Żel elmex chroni zęby przed próchnicą na długi czas.Tworzy przylegającą do powierzchni zębów warstwę fluorku wapnia, która chroni szkliwo zębów przed atakiem kwasów,zmniejsza rozpuszczalność szkliwa w kwasach,stanowi długotrwały depozyt fluoru, zapobiega mechanicznej abrazji,jest odporna na wypłukiwanie przez ślinę.. Stosować raz w tygodniu. Nałożyć 1 cm żelu (0,5 g, co odpowiada 6,25 mg fluoru) na szczoteczkę, następnie szczotkować zęby przez 2-3 minuty, po czym wypluć i wypłukać jamę ustną wodą. Stosowanie żelu nie wpłynie negatywnie na stan Pani zębów związanych z wybielaniem.Nie ma przeciwwskazań aby jednocześnie z żelem stosować płyn do płukania jamy ustnej.