Stosowanie Zinerytu na trądzik

Dzień dobry. Mam od dłuższego czasu poważne problemy z cera  to znaczy z tradzikiem ,aktualnie stosuje Sam Zineryt, tylko nie wiem czy zmywa się go z twarzy a jeżeli tak to po jakim czasie ,odkąd zaczęłam go stosować moja skóra jest bardzo sucha i często mnie piecze. Czy powinnam stosować jakiś krem nawilzajacy dodatkowo? Chciałabym się też spytac czy oprócz leków mogę jakimiś naturalnymi sposobami bez przyjmowania leków wyleczyć się z trądziku.Czy jest to w ogole możliwe ze moja skora będzie kiedyś wyglądała pięknie. Bardzo proszę o jakies rady i odpowiedzi na moje pytania. Serdecznie pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Trądzik jest to choroba, która często występuje u ludzi młodych i spowodowana jest wpływem hormonów na wygląd cery. Do objawów trądziku młodzieńczego, zwanego inaczej trądzikiem pospolitym (acne vulgaris) należą pęcherzyki, grudki i zaskórniki. Spowodowane są one nadmierną produkcją łoju i zaczopowaniem gruczołów łojowych. Zrogowaciały naskórek zamyka przewód wyprowadzający gruczołu, co prowadzi do powstania tzw. zaskórnika. Z powodu działania niektórych bakterii, które normalnie także znajdują się na skórze, ale rozwijają się pod wpływem nadmiernej produkcji łoju i zaczopowania wyjścia gruczołu, dochodzi do powstania stanu zapalnego. Choroba spowodowana jest nadmierną stymulacją androgenową, w wyniku której dochodzi do łojotoku. W trądziku duże znaczenie ma genetyka, szacuje się, że aż 80 proc. form występuje rodzinnie. Chociaż trądzik najczęściej występuje u ludzi młodych, w okresie dojrzewania, może też występować u ludzi starszych.
W kolejnych stadiach choroby mogą wystąpić sino czerwone grudki, które potem pozostawiają blizny.
Leczenie trądziku jest bardzo ważne, aby potem nie doszło do powstania szpecących blizn. Dobrą wiadomością, że u wielu osób problem zanika sam po ukończeniu 20 roku życia. W leczeniu stosuje się żele i maści antybakteryjne. Część z nich zawiera w składzie wit A. Trzeba jednak stosować te preparaty ostrożnie, zwiększają one wrażliwość skóry na światło oraz mogą mieć działanie podrażniające skórę. Skuteczne są także maści z cynkiem. Jeśli doszło do powstania stanu zapalnego rozpoczyna się leczenie erytromycyną lub klindamycyną. W ciężkich przypadkach stosuje się retinoidy. Trzeba jednak wtedy kontrolować parametry wątrobowe i trzustkowe.

Zineryt to preparat złożony. W swoim składzie zawiera erytromycynę i cynk. Erytromycyna działa bakteriobójczo, cynk nasila jej działanie. Preparat ma postać proszku i rozpuszczalnika do sporządzenia roztworu stosowanego na skórę. Przeznaczony jest do stosowania miejscowego. Dawkowanie preparatu to ok. 0,5 ml 2 ×/dobę, zwykle przez okres 10–12 tygodni.
Preparat należy stosować na okolicę skóry ze zmianami trądzikowymi, np. na całą twarz, a nie tylko na pojedyncze zmiany.
Po wyschnięciu Zineryt jest niewidoczny na skórze. Lek można po kilku godzinach zmyć. Można też nakładać go na noc i rano zmywać.
Duża szansa, że trądzik po okresie dojrzewania sam przejdzie. Należy dbać o prawidłową higienę skóry i używać do jej pielęgnacji preparatów przeznaczonych do cery trądzikowej. Warto znaleźć dobrego dermatologa, który poprowadzi leczenie.