Stosuję 5-dniową przerwę, czy jej wydłużenie podniesie ryzyko zajścia w ciążę?

Witam! Jestem kobietą w wieku 33 lat. Tabletki biorę od 7 lat, z przerwami na 2 dzieci. Mam pytanie, czy ciągłe skracanie przerwy z 7 dni do 5 wpływa na antykoncepcję? Chciałabym znowu mieć 7-dniową przerwę. Z miesiąca na miesiąc boję sie wydłużyć przerwę z 5 na 7 dni w obawie, że organizm się przyzwyczaił do 5 i 7 dni to za długo. Proszę Was o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Spokojnie może Pani wydłużyć przerwę do siedmiu dni, bez strachu o ciążę. Oczywiście ryzyko ciąży nigdy nie będzie do końca wyeliminowane, nawet przy w pełni regularnym przyjmowaniu tabletek, ale wydłużenie przerwy z pięciu do siedmiu dni nie podwyższy go istotnie, nawet po długotrwałym korzystaniu z przerwy pięciodniowej.

Pozdrawiam serdecznie!