Stosuję dietę - dlaczego nie mogę schudnąć?

Moja masa ciała to 85 kg (wcześniej było 87), wiek 30 lat, tryb bardziej siedzący, mała aktywność fizyczna. Wcześniej nie podejmowałam żadnych prób odchudzania, w mojej rodzinie nie panuje otyłość. Dietę 1200 kalorii dostałam od lekarza endokrynologa, ponieważ leczę się na niedoczynność tarczycy. Mój przykładowy jadłospis to: 8.30 - kanapki z wędliną, serem żółtym i warzywami, 11.30 - sałatka z gruszką, 14.30 - dorsz pieczony z sosem jogurtowym, podawany z ziemniakami i bukietem warzyw, 17.30 - koktajl truskawkowy. Sobota (te same godziny) - kanapki z łososiem wędzonym i serkiem homogenizowanym, sałatka z ryżem, cielęcina z jogurtem i ryżem basmati, carpaccio z buraków, koktajl malinowy. Kolacji z diety już nie jadam, bo jest za późno. Dietę stosuję od trzech tyg. Na początku schudłam 2 kg, a teraz waga stoi w miejscu. Dlaczego? Przecież robię to, co jest w przepisie, muszę schudnąć jeszcze jakieś 15 kg. Nigdy nie byłam osobą grubą. Mam dwoje dzieci, od roku leczę się na tarczycę, biorę e******* 150. Mój ostatni wynik to 18,14... Co robię nie tak, że waga stoi w miejscu? Proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Jeżeli cierpi Pani na niedoczynność tarczycy, to kluczowa jest kontrola hormonów i utrzymywanie ich na właściwym poziomie. Gdy TSH, T3 oraz T4 są w normie, to nie powinno być większych problemów z odchudzaniem. Poziom TSH  18,14 jest zdecydowanie za wysoki i może mieć wpływ na problemy z chudnięciem. Powinna Pani najpierw skonsultować się z endokrynologiem, a potem uzbroić się w cierpliwość i postawić na zdrową dietę, a właściwie na zmianę złych przyzwyczajeń i nawyków żywieniowych.

Jadłospis jest dobry. Oto kilka zebranych wskazówek:
- ok. 1300-1500 na dobę,
- regularnie spożywane posiłki, najlepiej 4-5 razy dziennie,
- śniadanie do godziny po przebudzeniu,
- kolacja na ok. 3 godz. przed snem, najlepiej produkty czysto białkowe,
- co najmniej 1,5 litra płynów na dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
- należy wykluczyć nadmiar cukrów prostych (głównie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych,
- należy jeść chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
- należy ograniczyć produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki oraz alkohol.

Bardzo dobrze byłoby, gdyby do diety dołączyła Pani aktywność fizyczną, np. w postaci ćwiczeń aerobowych. Na początku po kilka minut, stopniowo zwiększając czas w zależności od możliwości, docelowo co najmniej 40 minut dziennie, ok. 5 razy w tygodniu. Do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, rolki, skakanka, stepper itp.

Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona), na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minut.
Pozdrawiam