Stosunek po okresie a ryzyko ciąży

Dzień dobry, mam pytanie. 2 dni po okresie miałam dni niepłodne, kochałam się z chłopakiem, wytrysk był na brzuch, ale po około 25 minutach kochaliśmy się znowu bez prezerwatywy. Około 5 minut jakie są szanse na uniknięcie ciąży? Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Czas po miesiączce określamy jako względnie niepłodny, kiedy nie wiemy do końca w jakim momencie wystąpi owulacja, ile przeżyje nasienie w drogach rodnych, a przez to nie możemy wykluczyć zajścia w ciąże w wyniku stosunku w tym czasie. Ilość nasienia, która się mogła dostać do Pani dróg rodnych nie jest duża, przez co ryzyko zajścia w ciążę nie jest wysokie. Aby powiedzieć coś więcej o szansach na ciążę, musiałabym znać średnią długość Pani cyklów płciowych - im są dłuższe, tym szansa niższa oraz dokładny dzień, w którym doszło do stosunku. Jeśli opóźni się Pani miesiączka w cyklu, proszę wykonać test ciążowy. Pozdrawiam serdecznie!