Stosunek podczas stosowania antybiotyku osłabiającego skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Witam. Zazylam dziś 4 tabletkę duomoxu I niestety zapomniałam o tym ze biorę antybiotyk, a wiem ze duomox akurat zmniejsza Działanie tabletek anty. Dzisiaj odbyłam stosunek, biorę novynette, dodam ze jest to 5 tabletka z listka. Czy powinnam wziąć tabletkę awaryjna, czy mogę być względnie spokojna?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Ponieważ Duomox obniża skuteczność antykoncepcji hormonalnej, w czasie antybiotykoterapii oraz 7 dni po jej zakończeniu powinna Pani stosować dodatkowe metody zabezpieczające. Jeśli współżyła Pani bez dodatkowego zabezpieczenia, ryzyko ciąży jak najbardziej jest zwiększone. Decyzja o tym czy powinna Pani zastosować tabletkę awaryjną należy jednak do Pani.