Strach

Witam. Jestem Michał, mam 17 lat. Mam pewien problem, boję się komukolwiek o nim powiedzieć. Ogólnie pochodzę z patologicznej rodziny - ojciec pijak, bił matkę i w ogóle codzienne wyzywanie się, przemoc psychiczna. W szkole było to samo - podstawówka od 4 klasy od do końca gimnazjum. Byłem codziennie gnębiony, szturchany, czasami dochodziło do pobić. Nie mówiłem tego nikomu. W rodzinie nie znajdę poparcia, nie mam nikogo, z kim mogę porozmawiać o problemach. Nie mam przyjaciół. Praktycznie codziennie miewam myśli samobójcze. Już raz podciąłem sobie żyły, jednak szybko przyjechała karetka i pojechałem do Łodzi do szpitala. Często "tnę się" - sprawia mi to ból, ale wtedy zapominam o problemach, gdy czuję ból. W ogóle boję się ludzi. Kiedy idę przez miasto mam wrażenie, gdy przechodzę blisko kogoś, że mnie uderzy w głowię. Mam same myśli, ciągły strach. Przez to jestem bardzo nerwowy, szybko wybucham, krzyczę, a po chwili się uspokajam i płączę. Nie wiem dlaczego, łzy same mi lecą. Nie wiem, co mam robić. Ciągle nie mogę spać, nie mogę przytyć, nie wiem, co się ze mną dzieje. Bardzo proszę o jakieś rady.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie!

Jesteś w bardzo trudnej sytuacji, masz za sobą bardzo nieprzyjemne doświadczenia, brakuje Ci wsparcia w rodzinie i ze strony przyjaciół. Pierwszym krokiem, abyś sobie z tym poradził, jest osobista rozmowa na ten temat z kimś, kto mógłby Cię wysłuchać i zrozumieć. Proponowałabym Ci skorzystać z pomocy psychologa w szkole, który mógłby Cię skierować do odpowiedniej placówki leczniczej. Możesz również poprosić o pomoc w Poradni Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży. Zaburzenia depresyjno-lękowe i zachowania autoagresywne kwalifikują się do leczenia psychiatrycznego oraz psychoterapii.

Pamiętaj również o pomocy dla osób, które doświadczają przemocy w domu - Niebieska linia.

Najważniejsze jest, abyś nie zamykał się w sobie, w swoim wewnętrznym świecie i bólu. Jesteś niezależną osobą, która ma prawo do spokojnego życia, do poszanowania swojej godności, do rozwoju. Niedługo osiągniesz pełnoletniość i będziesz mógł sam o sobie decydować. Z pomocą psychoterapeuty możesz przepracować konflikty w domu, które na Tobie ciążą, wyjść z zamkniętego depresyjno-lękowego kręgu i zbudować swój własny, szczęśliwszy świat. Dzięki temu możesz nauczyć się zdrowych relacji z innymi i nie wchodzić w przemocowe związki.

Aby zmniejszyć napięcie oraz lęk, proponowałabym Ci wypijać codziennie napar z melisy lub innych ziół/herbat łagodnie uspokajających. Postaraj się również o odpowiednią dawkę wysiłku fizycznego, dla rozładowania napięcia, lepszego radzenia sobie ze stresem, zdrowia. Wyznacz sobie jakiś cel, który chciałbyś osiągnąć i rozpisz w punktach, co możesz zrobić, aby przybliżyć siebie do jego osiagnięcia. Postaraj skoncentrować całą swoją energię życiową, swoje myśli i dążenia właśnie na tym.

Trzymam za Ciebie kciuki!

Pozdrawiam!