Strach podczas zbliżenia oraz brak orgazmu

Witam, biorę tabletki Y... już około pół roku, jednak podczas zbliżenia odczuwam niepokój, ponadto nie osiągnęłam jeszcze orgazmu - czy może to mieć związek z zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych? Jeśli kocham się z partnerem (zażywając tabletki antykoncepcyjne) a on nie ma we mnie wytrysku to czy mogę mieć 100% pewności, że nie będę w ciąży? Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Jeśli zażywa Pani pigułki antykoncepcyjne zgodnie z zaleceniami, nie występują wymioty oraz nie zażywa Pani leków mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej (niektóre antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, wyciąg z dziurawca), to ryzyko ciąży jest mniejsze niż 1%. Najczęstszą chyba przyczyną "wpadki" podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych jest pominięcie tabletki lub przyjęcie jej z opóźnieniem dłuższym niż 12 godzin. Ryzyko pomyłki jest mniejsze w przypadku stosowania plastrów antykoncepcyjnych.
Antykoncepcja hormonalna może mieć wiele skutków ubocznych, np. zmniejszenie popędu płciowego, ale nie powoduje konkretnie braku orgazmu (anorgazmii) . Z drugiej strony, jeśli kobieta ma mniejszą ochotę na seks, ale decyduje się na zbliżenie, ponieważ chce zaspokoić partnera albo jest przyzwyczajona do konkretnej częstotliwości stosunków, to trudniej jej jest osiągnąć orgazm...
Przyczyną kłopotów z osiąganiem orgazmów jest często stres. Z Pani listu wynika, że nie do końca jest Pani przekonana o skuteczności antykoncepcji hormonalnej - w takiej sytuacji nic dziwnego, że odczuwa Pani lęk w trakcie stosunku, co bardzo utrudnia orgazm. Rozwiązania są dwa - albo poczyta Pani więcej na temat antykoncepcji hormonalnej i rozwieje swoje wątpliwości, albo zrezygnuje Pani z tabletek na rzecz prezerwatyw (mechaniczna metoda antykoncepcji może do Pani bardziej przemawiać).

Pozdrawiam!