Strach przed byciem matką

Witam! Od pewnego czasu coś jest ze mną nie tak... Wcześniej bardzo chciałam mieć dziecko , myśl o tym, że kiedyś będę mamą sprawiała mi radość. Teraz jest lęk i strach. Ciągle myślę, że będę złą matką. Jestem osobą dosyć wybuchową, ostatni też rozdrażnioną . Wyobrażam sobie sceny, że mogę je uderzyć lub zostawić. Czasem myślę, że mogę wyrządzić dziecku większą krzywdę. Bardzo się to boję nawet pisząc to chce mi się płakać. Czy coś jest ze mną nie tak? Czy mam jakieś zaburzenia ?

Witam
Jest Pani osobą bardzo młodą, to naturalne, że podejmowanie nowych ról społecznych może rodzić w Pani ambiwalentne uczucia. Nie pisze Pani nic na temat tego, czy ma Pani w planach na najbliższy czas macierzyństwo? Skąd biorą się myśli dotyczące zostania mamą w tym momencie Pani życia? Z pewnością warto się temu przyjrzeć, zastanowić, jakie ma pani wyobrażenia o macierzyństwie, jego "blaskach i cieniach", jakie wiąże obawy itd. Czasami jest tak, że przyczyna naszych - nieracjonalnych jak nam się wydaje - lęków, leży nieco głębiej w nas i nie jest widoczna od razu. Dlatego zachęcam do spotkania z psychologiem/psychoterapeutą, który pomoże Pani lepiej zrozumieć to, co się z Panią dzieje. Powodzenia

Każda kobieta ma obawy przed wejściem w absolutnie nową rolę. Nie wiadomo jak się do niej przygotować. Nie wiadomo na co zwracać uwagę. Można słuchać "dobrych rad" rodziny czy znajomych, lecz dopiero na własnej skórze można się dokładnie dowiedzieć co i jak. Refleksje tego typu są naturalne i mogą stanowić dobre przygotowanie do nowej roli (co bym chciała, czego nie chcę, jaka chcę lub nie chcę być). Jednakże jeśli dyskomfort jest zbyt duży, może warto pomyśleć nad podjęciem konsultacji z psychologiem? Pomoże to pani przepracować swoje lęki i obawy. Pozdrawiam

Proszę sobie przypomnieć dlaczego chciała Pani mieć dziecko jakie myśli towarzyszyły wyobrażeniu sobie siebie i maleństwa. Nic się nie zmieniło u Pani tylko obudziły się obawy każdej przyszłej matki: Czy dam radę? Przecież nigdy nie miałam dziecka i nie wiem jak to jest. Czy wytrzymam gdy nie da mi spać? Itp.
Konsultacja z psychologiem napewno pomoże zrozumieć swoje obawy i myśli.
Pozdrawiam.