Strach przed chodzeniem do szkoły i spotkaniami z kolegami

Witam , mam problem . Nie potrafię poradzić sobie ze stresem .. Przed szkołą , spotkaniami z kolegami , koleżankami bądź imprezami ogromnie się stresuję , przez co nie mogę normalnie funkcjonować , i mam często biegunki . Za czasów gimnazjum już strasznie się stresowałem , a nawet bałem się szkoły i nauczycieli .. Jak mam sobię z nim poradzić ?

Witam,
ma Pan absolutną słuszność, że zaliczył Pan to pytanie do dziedziny psychologii, jest to problem psychologiczny, najlepsza byłaby tu psychoterapia. Warto byłoby odkryć przyczyny leżące u podstaw tego stresu i nauczyć się sobie z nimi radzić. Najlepiej z tym problemem byłoby poradzić sobie w psychoterapii. Niestety małe mam możliwości wyjaśnienia czegoś więcej w takiej formie porady, rady bez dokładnego rozpoznania problemu mogą być nieco jałowe. Ale bardzo zachęcałabym do wizyty u terapeuty, bo mam wrażenie, ze warto postarać rozwiązać się te problemy. Być może próbował Pan już to robić na własna rękę, jednak może nadszedł na skorzystanie z pomocy. Są rożne możliwości terapia prywatna, w ramach NFZ. Proszę śmiało także pisać do mnie na maila, chętnie pomogę znaleźć właściwą formę pomocy dla Pana, tylko musiałabym mieć nieco więcej informacji, są możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy z NFZ, nie wiem gdzie Pan mieszka, być może wspólnie udało by się znaleźć odpowiednie miejsce. Najważniejsze żeby szukał Pan pomocy terapeutycznej, być może do tego czasu będę mogła udzielić jakiś rad, polecić jakaś lekturę, ale do tego potrzebuję dokładniejszych informacji. Proszę o maila. Pozdrawiam.

Fobia szkolna czy społeczna są zaburzeniami z kręgu nerwic, dlatego zachęcam do konsultacji z psychologiem, psychoterapeutą i podjęcia terapii. W pracy nad sobą ważne będzie poczucie pewności siebie, wartości, bezpieczeństwa, kompetencji, których brak na ten moment bardzo Pana blokuje i coraz bardzie izoluje od rówieśników. Z tego co Pan pisze, na przestrzeni lat objawy coraz bardziej się nasilają, dlatego nie warto zwlekać, tylko działać na rzecz zmiany, by prowadzić satysfakcjonujące życie i relacje.