Strach przed jedzeniem u 8-latka

Mój syn boi się jeść. Mój syn ma 8 lat, od zawsze grymasił przy jedzeniu, miał swoje ulubione potrawy i trudno było go przekonać do spróbowania nowych. Od jakiegoś czasu ciężko jest go przekonać że musi coś zjeść nawet rzeczy, które wiem że lubi. Twierdzi, że boi się jeść bo czuje, że zwymiotuje, że nie jest głodny itd. . Gdy siadamy do posiłku płacze, że nie przełknie bo zwymiotuje, Nie do końca wiemy, jak z nim rozmawiać bo jak zaczynamy mówić o wizycie u lekarza to zaczyna panikować.

Dzień dobry!

Jak, mimo tych trudności, je syn? Ile je w ciągu dnia? Czy bywa głodny? Jeśli nie je przez dłuższy czas, w jaki sposób w końcu dochodzi do posiłku? Czy sam sięga po jakiekolwiek jedzenie? Czy interesują go słodycze, przekąski, dziecięce atrakcje typu frytki itp.? Jak zachowuje się w grupie dzieci, które jedzą, np. na urodzinach kolegi? Wiele dzieci jest niejadkami, grymasi, wybrzydza i ma swoje specyficzne rytuały. Mimo to spożywa jednak w ciągu dnia wystarczającą dla siebie ilość jedzenia i rozwija się prawidłowo. Z czasem z zachowań wyrasta. Jeśli syn nie jest niedożywiony, jego waga i wzrost są w normie, jest ogólnie zdrowy, być może można to traktować jedynie jako trudną fazę rozwojową. Nie jedzenie, odmawianie, strach i lęk mogą jednak wiązać się również ze stanami chorobowymi - czy to w zdrowiu fizycznym, czy emocjonalnym. Z pewnością warto porozmawiać z lekarzem rodzinnym, pediatrą, czy i jakie sugeruje badania dziecka. Możecie Państwo również spotkać się z psychologiem dziecięcym. Zazwyczaj miejsca takie są bezpieczne, kolorowe, budzące zaufanie, a wizyta jest "nienachalna" i nie sztywna, aby dziecko czuło się przy psychologu swobodnie, oswoiło się z miejscem i osobą.

Pozdrawiam!

Witam. Taki problem trzeba rozpatrywać bezpośrednio, nie przez internet. Trzeba zacząć od badań czy coś się z nim fizycznie dzieje, jeśli nie, to wskazuje na problem psychologiczny i trzeba kontaktu z psychologiem bądź psychoterapeutą.