Strach przed jeżdżeniem komunikacją miejską

Witam. Mój problem polega na tym że od paru lat boję się jeździć komunikacją miejską. Na samą myśl że muszę wsiąść do autobusu strasznie się boję. Gdy już wsiądę do autobusu wpadam w panikę, zaczyna mi walić serce, mam wrażenie że nie się uduszę , cała jestem oblana potem , w tym momencie nie wiem co robić, mam wrażenie że oszaleje i chcę jak najszybciej wysiąść , lecz nie mogę bo wiem że muszę dojechać do pracy. Dodam że pierwszy raz zdarzyło się to gdy jechałam na kacu autobusem.

Mgr Justyna ĹwierczyĹska

Wszelkiego rodzaju fobie - a więc konkretne przedmioty czy sytuacje, które wywołują w nas silne napady paniki, świadczą najczęściej o silnym, wewnętrznym napięciu, które odczuwa dana osoba. To napięcie skumulowane jest w postaci konkretnej fobii.
Mechanizm ten jest o tyle pomocny, że pozwala nam w pewnym sensie kontrolować lęk. Tzn zamiast bać się wielu rzeczy, boimy się tylko wybranej i dzięki temu może w miarę swobodnie funkcjonować.

Warto jednak pamiętać, że istnienie fobii, może świadczyć o silnym, wewnętrznym napięciu, które może się z czasem potęgować. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto zadbać o siebie emocjonalnie. Czasem rozmowa z bliską osobą o tym, co nas niepokoi, złości czy przeraża, pomaga. A mogą to być różne rzeczy - rozpoczęcie dorosłego życia, wyprowadzka z domu rodzinnego, śmierć lub choroba bliskiej osoby, nieułożone życie osobiste, trudności w pracy. Wszystkie te sprawy mogą odpowiadać za silny, ale często nieuświadomiony lęk.

Zdarzyć się również może, że nasz stan nie jest związany z sytuacją zewnętrzną, ale wypływa z wczesnych trudnych doświadczeń, które wciąż wpływają na nasze życie. W takich sytuacjach bardzo trudno odkryć, to tak naprawdę wpływa na nasze emocje. Warto wówczas rozważyć wizytę u specjalisty.

Proszę skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Podobne objawy- lekowe somatyczne- najlepiej ;leczy się psychoterapią. Można także skonsultować się z lekarzem psychiatra, który być może włączy dodatkowo farmakoterapię.