Strach przed niechcianą ciążą

Witam, mam taki problem, uprawiałam z chłopakiem petting.Do niczego więcej nie doszło, miałam wątpliwości czy nie jestem w ciąży.Po czasie 10 dni zrobiłam test i wyszedł negatywny, zrobiłam go także ostatnio-po 22 dniach od tamtego zdarzenia i również wyszedł negatywny.Dostałam również okresu(co prawda skąpego).Wszystko wskazuje na to że nie mogę być w ciąży jednak dalej o tym myślę.Z tym poczuciem ciężko mi funkcjonować.Czy ze mną jest coś nie tak?Co powinnam zrobić by pozbyć się tego odczucia?

Witam
młode kobiety, które rozpoczynają kontakty seksualne często doświadczają silnych lęków przed ciążą. Zapewne posiada Pani wiedzę o tym w jaki sposób dochodzi do zapłodnienia i wie, że podczas pettingu jest to raczej niemożliwe. Jedynie wytrysk nasienia w okolicach wejścia do pochwy przy sprzyjających warunkach ze strony kobiety: okres owulacyjny, silne wydzielanie śluzu sprzyjającego przeżyciu i przesuwaniu się plemników w kierunku macicy mógłby stanowić, ale naprawdę minimalne zagrożenie. Jeżeli chce Pani uprawiać seks i nie chce na razie zachodzić w ciążę najlepiej jest albo udać się do lekarza po środki antykoncepcyjne albo standardowo używać prezerwatywy lub ograniczyć się do kontaktów bez penetracji seksualnej wyłącznie w okresie poza owulacyjnym.
Natrętne myśli o ciąży mimo dowodów, że jej nie ma mogą mieć charakter nerwicowy. Być może z racji młodego wieku nie czuje się pani jeszcze dostatecznie psychicznie gotowa do rozpoczęcia współżycia i stąd pewna nadwrażliwość w temacie.
pozdrawiam
Edyta Kołodziej Szmid

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Zabezpieczać się koniecznie. Są już leki antykoncepcyjne, których skuteczność jest bardzo duża. Lekarz ginekolog może je przepisać i wyjaśni wszystkie okoliczności ich zażywania. Lęk Twój w takiej sytuacji jest uzasadniony, bo wiadomo, że w wiek 18 nie jest jeszcze odpowiedni do zakładania rodziny.
Pozdrawiam
Agata Dusza

Witam. Takie myślenie o ciąży wynika pewnie z Pani lęku i obaw, że mogłaby Pani zajść w ciążę. Proszę już teraz pomyśleć o antykoncepcji, odpowiedniej dla siebie formie. Jeśli myślenie o ciąży nie przeminie i zacznie to Panią męczyć można zgłosić się zawsze o bezpośrednią pomoc do psychoterapeuty.
Magdalena Brabec

Witam,
myślę, że to normalna sytuacja, że się pani stresuje. Najlepszym jednak sposobem na następny raz byłoby zabezpieczenie się przed "niechcianą ciążą", jest wiele sposobów, a który byłby dla pani najlepszy powinien zdecydować ginekolog.
Pozdrawiam

Rozumiem, że odrzuca Pani rzeczywiste wiadomości. Możliwe, że robi pani to z powodu nieświadomych pragnień dotyczących ciąży lub Pani chłopaka. Jeśli stan lęku będzie się utrzymywał przez dłuższy czas lub stanie się dla pani bardzo przykry to polecam konsultację z psychoterapeutą.

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Z pani opisu faktycznie wszystko wskazuje na to, że nia ma się pani co obawiać ciąży. Jednak myśli pani o niej cały czas. Być możę coś sprawia, że czuje się pani winna, że zrobiła coś niewłaściwego. Warto się przyjrzeć tym uczuciom. Może pani prosić o pomoc specjalistę - psychologa.