Strach przed schodzeniem po schodach u 4-letniego dziecka

Moje 4letnie dziecko boi się schodzić ze schodów.I niewiem czy to jest jakieś zaburzenie i trzeba to jakoś leczyć czy to samo minie z wiekiem.Proszę o rade.

Warto także z maluszkiem porozmawiać, spróbować dopytać czego się boi, z czym ma trudność. Zachęcać w miejscach znanych, w których czuje się bezpiecznie, ale nie naciskać. Jest możliwe, ze lęk szybko się wygasi, a zmuszanie dziecka, płacz czy awantury uruchomią skojarzenie schody=awantura, nieprzyjemność i będzie jeszcze trudniej.
Jeśli jednak trudności będą się nasilać lub dołączą do nich inne, warto zgłosić się do psychologa dziecięcego.

Proszę Pani, 4 latek ma prawo bać się schodzenia ze schodów. Nie wolno na niego krzyczeć ani go przymuszać. Proszę wziąć dziecko za rękę i pokazać jak się schodzi, pogratulować mu że się udało. Bez krzyków i awantur, w spokoju i miłości nauczy się schodzić ze schodów i jeszcze wielu innych rzeczy.
Pozdrawiam z miłością, Alicja Maria Jankowska http://www.psychoterapie-szczecin.pl/