Strach przed wyjściem z domu i luki w pamięci po wypadku

Te koszmary luki w pamięci .zapomnienie o drodze do domu,jest związane nie z przeszłością, tylko wypadek który był 29.06 2013. od tamtego czasu boję się wychodzić z domu iśc po chodniku.mam co dzięń przed oczami ten wypadek a przebłyski to urywki z wypadku gdzie widzę siebie.czasem jest tak że samochód stanie przedemną wtedy nie potrafię iść dalej ,totalny paraliż ,nogi z waty i gardło ściska.na psychoterapie zapisuję się

Witam, nagłe i zagrażające życiu człowieka wydarzenia pozostają po sobie ślad, są jak rana, która nie może się zagoić. W naszym społeczeństwie mamy powiedzenie ”czas leczy rany”, jednak rany powstałe w skutek traumatycznego wydarzania, a takim jest wypadek ( zarówno dla osoby, która w nim ucierpiała lub była sprawcą albo świadkiem), dotyczą psychiki i wymagają odnalezienia na nowo stabilizacji. Wyniku traumy osoba jest nadwrażliwa na wybiórcze zewnętrzne bodźce związane np. z miejscem wydarzania: ulicą, chodnikiem. Miejsca przywołują w pamięć to co się wydarzyło, ciało zalewają uczucia, które trudno zrozumieć i poradzić sobie z nimi, bo dotyczą one przyszłości, a uczucia są żywe i gwałtowne TERAZ. Załamaniu ulegają dotychczasowe sposoby radzenia sobie z życiem oraz wiara w przewidywalność codzienności – na poziomie emocjonalnym ponownie należy odbudować swój świat. Wydarzenie traumatyczne burzy cały dotychczasowy spokój, gdyż osoba doświadczyła zagrożenia życia. Pojawią się obezwładniające lęki, które w ciele odczuwane są jako: paraliż, ścisk w gardle, zawroty głowy, słabość itp. Ciało i psychika mocno na siebie oddziaływają. Dlatego tak ogromne znacznie ma praca psychoterapeutyczna, aby powoli odnaleźć równowagę między przeszłością a teraźniejszością, zmierzyć się z siłą traumy. Dobrze, że decyduje się Pan na psychoterapię, bo to naprawdę ważne, aby w tak trudnym momencie mieć wsparcie osoby, która rozumie, że trauma przeraża, odbiera poczucie realności i pozostawia osobę bezbronną. Powodzenia.